DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Murathan Mungan Kimdir?

16.08.2014
56 kez görüntülendi

Murathan Mungan Kimdir?

Murathan Mungan yazıları ve kitaplarıyla beğeni toplayan günümüz yazalarından biridir. Peki Murathan Mungan kimdir? Bu sorunuzun cevabı ve Murathan Mungan hakkında merak ettiklerinizi yazımızın içinde bulabilirsiniz.

 

 

 

Murathan Mungan Kimdir?

Murathan Mungan 1 Nisan 1955 tarihinde dünyaya geldi. İstanbul da doğan Mungan, Mardinli bir ailenin çocuğudur. İlkokul ortaokul ve liseyi Mardin de okuyan ünlü yazar Mardin’i eserlerinde sıklıkla kullanıyor. 1972 de Ankara’ya taşınan yazar lisans ve yüksek lisans hayatına burada devam etti. Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesinin Tiyatro Bölümünde okuduktan sonra aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Sonrasında doktoraya başlayan Mungan, doktorasını yarıda bıraktı. Ankara Devlet Tiyatrolarında ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında dramaturg olarak çalıştı. Gazete ve dergiler de ilk kez 1975 yılında yazmaya başladı. Murathan Mungan şiir, öykü, roman, deneme, tiyatro oyunu, senaryo, şarkı sözü türlerinde yazılar yazdı.

Mungan’ın ilk kitabının adı Mahmut ile Yezida’dır. Aslında bir oyun olan bu yazı İş Bankası’nın sponsorluğundaki bir yarışma da 2. lik ödülü aldı. İlk oyunu 1981 de sahnelenen Bir Garip Orhan Veli’dir. Sahityan şiiri 1981 yılında yapılan bir şiir yarışmasında 1.lik ödülü aldı. 1994 yılında Metal adlı şiir kitabını yayınlanan Mungan, bu kitabıyla wn çok okunan şairler arasına girmeyi başardı. Ankara Sanat Kurumu tarafından verile ödüller de en iyi oyun yazarı seçildi. O dönemlerde yayınlanan Söz Gazetesi’nde Kültür- Sanat sayfası editörlüğü yaptı. 40 yaşına geldiğinde Murathan’95 isimli bir kitap yayınladı. Bu kitapta kariyeri boyunca yazdığı çeşitli yazıların bir derlemesini yaptı. 50 yaşına girdiğinde ise 50 Parça isimli bir kitap yayınladı ve bu kitapta aynı şekilde 50 tane çeşitli yazının derlemesi olarak beğeniye sunuldu. Kitapları ve şiirleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dillere çevirilerek yurt dışında da okundu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık