DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Mumya Nedir? Mumyalama Nasıl Yapılır?

05.07.2014
243 kez görüntülendi

Mumya Nedir? Mumyalama Nasıl Yapılır?

Mumya Nedir? Mumyalama Nasıl Yapılır? gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

MUMYA NEDİR?

Mumya,bir takım işlemler uygulanarak bozulmadan kalması sağlanan cesettir.Niye böyle bir şey var derseniz mumyalama çok tanrılı dinlerden kalma bir gelenektir.Tarihe şöyle bir baktığımız zaman mumyalama işleminin ilk örneklerini Antik Mısır‘da görebiliriz.Mısırlılar ölümün bir son olduğunu düşünmediklerinden  ruhların ruhların öteki dünyada yeniden dirilip bedenlerine kavuşacaklarına inanırlardı.Bu yüzden de ölen onlara göre ölen insanların bedenleri sağlam kalmalıydı.Mısırlıların yaptığı bu mumyalama işlemine tanhit denmektedir.Bu yöntemde kullanılan ilaçların özellikleri günümüzde bile hala tam olarak bilinememektedir.Özellikle şaman geleneğinde görülen mumyalama adeti bugün hala bazı  Afrika yörelerinde  yapılmaktadır.

MISIRDA MUMYACILIĞIN GELİŞİMİ

İlk zamanlardan cesetler bellerine kadar kumlara gömülüp korunmaya çalışılmıştır ancak artan hırsızlık olayları nedeni ile Mısırlılar kapalı mezarlar yapmaya başlamışlardır.Bu mezarları oda şeklinde yapmaya dikkat etmişler odanın içine de ölen kişinin eşyalarını koymuşlardır ancak çürümenin önüne geçememişlerdir.Bu durumda mumyacılığın ortaya çıkmasına neden olmuştur.Bilinen en eski mumyalar krallar aittir.

MUMYALAMA NASIL YAPILIR?

Mumyalama çeşitli aşamalardan oluşan ve bir düzen halinde işleyen bir eylemdir.Mumyalama işleminde kullanılan ana madde zifttir.

  • Mumyalama işleminde ilk sıra cesedin bekletilmesidir.Cesedin bekletilme süresi yaklaşık üç gündür.Bu süreden sonra ceset potasyum dolu bir ortamda üç gün daha bekletilir.
  • Bu işlemlerden sonra sıra artık organların vücuttan çıkartılmasına gelmiştir ve organlar vücuttan düzgün bir şekilde çıkartılır.Vücuttan çıkan bu organlar kanope adı verilen vazolarla mumya ile birlikte gömülür.
  • Organların çıkartılmasında ilk aşama kafatasının çıkartılmasıdır.Beyin parçalanarak burun deliklerinden bir çengel çıkartılır.Daha sonrada gözler yerlerinden çıkartılır ve yerlerine yağlı keten bezleri,cam ya da çakıl taşı konulur.
  • Daha sonra yanakların çökmemesi için ağız çamurla doldurulur.Mısırlılara göre beynin bir önemi yoktur.Bu yüzden ilk çıkarılan organ beyindir.
  • Beyin çıkarıldıktan sonra sıra diğer vücut organlarının çıkarılmasına gelir.Rahip vücudun sol kısmını keser ve bütün organları dışarı çıkartır.Sadece kalp için durumlar biraz farklıdır.Kalp mumyalanıp tekrar vücudun içine yerleştirilir.
  • Vücuttan organların çıkartılması sebebiyle kalan boşluklar bitkilerle temizlenir ve tarçın,kimyon,soğan ile karıştırılmış bir harçla doldurulup dikilir.
  • Daha sonra vücut bandajlarla sarılarak,hazırlanan özel madde içinde 40 ile 70 gün arasında bekletilir.
  • Bundan sonraki son işlem kurutma işlemidir.Daha sonra kadın mumyalar sarıya erkeklerin ki ise kırmızıya boyanır.Ve daha sonra mumya gömülür.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık