DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Muhtar Kent Kimdir, Nerelidir? Coca Cola’da Hangi Görevdedir?

09.04.2014
213 kez görüntülendi

Muhtar Kent Kimdir, Nerelidir? Coca Cola’da Hangi Görevdedir?

Muhtar Kent kimdir, nerelidir? Coca-Cola’da ne görev yapmaktadır? İşte Muhtar Kent…

 

Muhtar Kent, 1952 yılında ABD’nin New York kentinde doğdu. Babası Necdet H. Kent, ‘Türk Schindleri’ olarak adlandırılan ünlü bir büyükelçiydi.

Muhtar Kent, 1978 yılında üniversite eğitimi için gittiği İngiltere’de Hull Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı ülkede yüksek lisansını da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek askerlik görevini yaptı.

Askerlik sonrası cebindeki bin dolarla ABD’ye gitti, amcasının yanına yerleşti. Gazete ilanlarından Coca-Cola’da iş buldu. 26 yaşında Coca-Cola kamyonları ile şehir şehir gezerek kola sattı. Dağıtım, pazarlama, lojistik sistemini öğrendi.

1985 yılında Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü oldu. Şirketin Türkiye merkezini İzmir’den İstanbul’a taşıdı. 3 yıl sonra Alpler’den Himalayalar’a kadar 23 ülkeden sorumlu olarak Coca-Cola International’ın Başkan yardımcısılığına yükseldi. Viyana’da yaşamaya başladı. Bu görevi de 1995 yılına kadar sürdü.

Önlenemez yükseliş…

Yükselmeye devam eden Kent, 1995’te Coca-Cola Amatil-Europe’da yönetim direktörü oldu. 12 Avrupa ülkesindeki Coca-Cola’nın cirosunu iki yılda yüzde 50 artırarak dikkat çekti.

1999’da 20 yılını doldurduğu Coca-Cola’dan ayrıldı. Emekli olmayı tercih etmedi. Türkiye’de Anadolu Endüstri Holding’e geçti. Efes İçecek Grubu’nun en üst düzey yöneticisi gruptan ayrılmıştı, Kent bu pozisyonu üstlendi. Şirketi, Adriyatik’ten Çin’e kadar genişletti.

Yaklaşık 6 yıllık bir aradan sonra Nisan 2005’te Coca-Cola Company’ye geri döndü. Coca Cola’nın Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. Böylece, CEO’dan sonraki 6 eşit önemli görevden birini üstlendi. Kent’e Çin, Rusya ve Japonya gibi dev ülkeler bağlandı.

Kent’in yükselişi 2006’da da devam etti. Bu kez Coca-Cola’nın Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonlarının başına getirildi.

Kent’in başarısı, 2007 Aralık ayında onu zirveye taşıdı. Coca-Cola, Kent’i 1 Temmuz 2008’den itibaren en tepe görev olan CEO’luğa getirdi. Böylece ilk kez bir Türk, dünyanın en değerli firmalarından birinde zirveye yükselmiş oldu.

8 kollu ahtapot

Muhtar Kent’in New York’ta tanışıp evlendiği eşi Defne Kent, uluslararası üne sahip Türk hukukçularından Prof. İlhan Lütem’in kızı. Defne Kent, röportajlarından birinde eşi Muhtar Kent’i 8 kollu bir ahtapota benzeterek, “Evde tamir gerektiren tüm işleri o yapar. Alışverişe bayılır. Çiçekleri çok sever. Köpeğimiz Hamur’u o gezdirir ve Ayvalık’taki zeytinyağı fabrikası Kontes de onun için çok değerlidir” demişti.

Kent çiftinin iki çocuğu bulunuyor.

Deniz tutkunu

Kent’i çalışma arkadaşları ‘tam bir yönetici’ olarak tanımlıyor. Hızlı düşünmesi, çabuk karar alması ve detaylardan çok sonuca odaklanması ile bilinen Kent için ‘hedefi koyar ve ona ulaşmak için hızlı bir şekilde’ ilerler deniyor.

Kent, iş yaşamının dışındaki vaktinin çoğunu denizde geçiriyor. Aslen Ayvalıklı Madra Ailesi’nden olan Muhtar Kent, fırsat buldukça teknesi ile açılıyor, yelken yapıyor, doğa ile baş başa olmaya çalışıyor.

Türk SCHINDLER’i

2002 yılında vefat eden Necdet H. Kent, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da görevli bir Türk diplomattı.

Baba Kent, Marsilya’da görev yaparken, Almanların Yahudileri topladığını ve soykırım kamplarına götürmek üzere zorla trenlere bindirdiğini görür. Bu insanlık dışı olayı içine sindiremez ve kendisi de Yahudilerle birlikte trene binerek, trendeki Alman subayları, yanındakilerin Türk vatandaşı olduğuna ikna eder ve yüzlerce Yahudi’yi kurtarır.

Böylelikle Necdet Kent’e ‘Türk Schindleri’ lakabı verilir. Necdet Kent, 2002’de yaşamını yitirdi.

Merkezi New York’ta bulunan Amerikan Sefarad Federasyonu ve Raoul Wallenberg Vakfı, 2005 yılı kasım ayında, merhum Necdet Kent’i Marsilya’daki davranışından dolayı ‘şükran ödülü’ne layık gördü.

Törene oğul Muhtar Kent katıldı ve ödülü alırken, babasının Marsilya’da yaptıklarını anlattı ve ayakta alkışlandı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık