DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşur?

15.05.2014
251 kez görüntülendi

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşur?

Muhabbet kuşları, duydukları sesleri ve etrafında olan biten her hareketi taklit etme yeteneğine sahiptir. Ancak bu özellik erkeklerde daha belirgindir. Dişi muhabbet kuşları bir düzine kelime ezberleyebilirken, erkeklerde ise bu sayı 100’ün üzerindedir.

Konuşmasını istediğiniz muhabbet kuşunun ilk şartının erkek olması gerektiğini belirttikten sonra gelelim diğer önemli kriterlere.

Muhabbet kuşu yavruları yumurtadan çıktıktan yaklaşık 1 ay sonra yeme düşerler. Yani kendi başlarına yem yiyebilecek büyüklüğe erişirler. Bu yaşta alınan bir muhabbet kuşu eğitime olumlu cevap verecektir.

Yavru erkek muhabbet kuşunuzu aldıktan sonra kafesini konumlandıracağınız yerin pencere ve camlardan uzak olmasına dikkat edin. Diğer kuşların sesini duyması size olan ilgisini azaltacaktır. Buradan da anlaşılacağı gibi kafeste başka bir dişi kuş veya ayna kesinlikle bulunmamalıdır. 

Kuşunuzun kafesinin yerini de belirledikten sonra yaklaşık bir hafta bulunduğu yeni ortama alışması için ona zaman tanıyın. Kuşunuzu konuşturma eğitimine başlamadan önce size alışması, güvenmesi ve ele gelmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşunun evcilleştirilmesihakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzun söylemesini istediğiniz kelimenin tek veya iki heceden fazla olmaması ezberlemesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca içinde p,ç,t,k,ş harfleri olan kelimeleri çok daha rahat telaffuz edebilmektedirler.

Kuşunuzun dinlenmeye çekildiği loş bir ışığın aydınlattığı akşam vakitlerinde kafese yaklaşarak ürkütmeden sessizce kelimeyi tekrarlayın. Bir veya iki kelimeyle başlayıp birkaç gün sonra öğrenebileceği daha uzun cümleleri tekrar etmeye başlayın. Bütün eğitim boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli konu sabır ve ilgidir. Unutmayınız ki kuşunuzla ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar hızlı konuşmaya başlayacaktır.

Gelin liste halinde bakalım bu bilgilere…

1.Muhabbet kuşunu yavruyken veya çok küçük yaşlarda alın..Büyük muhabbet kuşları insana zoralışır..alışsa bile konuşma olasılığı çok düşüktür..
2.Kuşunuzu sık sık dışarı çıkartın mesela günde bir defa çkartın özellikle yavru dönemlerinde daha sık dışarı çıkartın..Büyüdüğü zamanda 4-5 qün arayla veya daha sık çıkartırsanız iyi olur…
3.Kuşunuz yavruyken bir kaç defa yemini elinize alın ve kuşunuzu elinizden besleyin..Tabi bir kaç defa fazla abartırsanız sürekli elinize alışır
4.Kuşunuza her sabah akşam öğretmek istediğiniz kelimeleri söyleyin..Ve kuşunuzla oynarkende bu kelimeleri tekrar edin…sıkılmayın we sabırlı olun…
5.Kuşunuzu dışarı çıkartıp çekip qitmeyin..Kuşunuzu çıkardığınız zaman onunla oynayın ilgilendiğinizi ona qösterin..Böylece kuş sizi tam anlamıyla tanımaya çalışcak ve size daha çokyakınlaşacak..Kuşunuzla arkadaş qibi olun
6.Kuşunuza ani hareketler yapmayın…Tüm kuşların korktuğu şeylerden biride ani hareketlerdir..
7.Kuşunuza bir oyuncağı alıştırıp oynatmak istiyosanız bunu zamanla yapın..Mesela kuşunuza bir anda oynaması içn bilyeler verirseniz korkar ve sizden soğur…Yavaş yavaş bazı zamanlar bir köşeyeoyuncağı koyun ve siz oynar qibi yapın kuşunuzda bunu merak edecek ve inceleyecektir tabiki cisim kuşdan çok daha küçük olsun…
8.Kuşunuzu asla korkutmayın…Kuşunuz kafesinin içindeyken elinizle kafesin orasına burasına vurmayın hareketler yapmayın…Hatta evinize misafirler geldii zaman onlarada söyleyin ve küçükçocukları uyarın…Genellikle evinize gelen küçük çocuklar kuşunuzu siz görmeden çok korkutur kafesin orasına burasına ellerler çubuk gibi cisimleri kuşun kafesine sokmaya çalışırlar…Bu tür şeyler kuşun psikolojisini çok bozar..Bu tür olaylara daha bi dikkat edelim..

9.Kuşunuzun size alışmasını istiyorsanız kuşunuzun kafesine asla başka bir muhabbet kuşu koymayın..Aksi taktirde onlar birbirlerini daha çok severler sizide onları ayırmak isteyen bir tehdit olarak algılarlar..
10.Kuşunuz için konuşturucu ilaç vardır onlardan suyuna koyarsanız daha kolay konuşur..Lütfen tanımadığınız dandik ilaçları alıp kuşunuza vermeyiniz…Güvendiğiniz kuşçulardan bu tür ilaçlarıalabilirsiniz…
11.Kuşunuzun kafesini sık sık temizleyin….ki kuşunuz ferahlasın ve daha temiz bir kuş olsun..böylece sizde kuşunuzda ferahlamış olursunuz..
12.Kuşunuza çok dostça davranın ve bundan emin olun kuşunuzu elinize alın ve öğretmek istediğiniz kelimeleri sık sık ve her qün söyleyin..Ve kuşunuz sizi dostu olarak algıladığı için sizi taklit etmek isteyecektir…

13.MUHABBET KUŞUNUZ ERKEK OLSUN DİŞİ MUHABBET KUŞLARI AZ KONUŞUR YADA HİÇKONUŞMAZ.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık