DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL

MOZART ESERLERİ VE SON BESTESİ REQUIEM’İN HİKAYESİ…

12.04.2014
1.631 kez görüntülendi

MOZART ESERLERİ VE SON BESTESİ REQUIEM’İN HİKAYESİ…

Mozart’ın beş yaşındayken keman ve piyano için parçalar bestelemeye başlayan dahi bir çocuk olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir alanda, mükemmelliğe ulaşmak için en az on bin saat emek verilmesi gerektiğini de biliyoruz. Ama beş yaşındaki Mozart, ilk bestelerini yaptığı yaşta henüz on bin saat yaşamamıştı bile. Bu nasıl oluyor?

Şimdi hikâyenin bir başka tarafına bakalım. Mozart’ın babası Leopold Mozart, zamanının meşhur bir bestecisi ve sanatçısıydı. Oğlunu üç yaşındayken beste yapıp piyano çalma konusunda yoğun bir eğitim programına başlatan baskıcı bir babaydı.

Leopold orta karar bir müzisyen olmasına rağmen pedagog ve hoca olarak çok iyiydi. Mozart’ın doğduğu yıl basılan keman öğretme teknikleri ile ilgili saygı uyandıran kitabı onlarca yıl etkisini sürdürdü.

Mozart’ın günümüzde başyapıt olarak değerlendirilen ilk eseri 9 Numaralı Piyano Konçertosudur. Bunu yirmi bir yaşındayken bestelemişti. Bu tabii ki bir başyapıt yaratmak için çok genç bir yaştır ama Mozart’ın o zamana kadar on sekiz yıl boyunca güçlü bir eğitimden geçtiğini de hatırlamak lazım. Daha altı yaşındayken bile dudak uçuklatan üç bin beş yüz saatlik bir çalışma süresini arkasında bırakmıştı. Henüz ergen yaşlardayken on bin saatlik çalışmaya ulaşmıştı bile. Bu aşırı bir adanmışlığın göstergesidir.

Mozart on bin saat kuralının bir istisnası değil, kanıtıdır.

Bu kanıtı ele alıyoruz bu yazımızda. Mozart şüphesiz klasik müziğe ilgi duyanların ilk karşılarına çıkan isimdir. Gelin bakalım bu ustanın eserleri nelerdir ve son eserinin hikayesi nedir?

 

Operaları: “Apollo et Hyacinthus” (1767), “Bastien ve Bastienne” (1768), “La Finta Semplice” (1768), “Mitridate” (1770), “Ascanio in Alba” (1771), “İl Signo di Scipione” (1772), “Lucia Silla” (1772), “La Finta Giardiniera” (1775), “İl re Pastore” (1775), “Zaide” (1780), “İdomeneo” (1781), “Saraydan Kız Kaçırma” (1782), “Loca de Cairo” ve “La Sposo Delluso” (1783), “Tiyatro Müdürü” (1786), “Figaronun Düğünü” (1786), “Don Juan” (1787), “Cosi Fan Tutte” (1790), “Sihirli Flüt” (1791), “Titus” (1791).

Bunlardan başka ses için kırk yedi düet, terset ve kuartet, altı oratoryo ve kantat, kilise müziği için pek çok eseri vardır. Bunlar arasında on beş orkestra duası, “Requiem” motetler, hymnler ve on beş orkestra ve org sonatı başta gelir. Mozart bunlardan başka otuz sekiz “lied”, iki terset ve yirmi iki kanon bırakmıştır.

Orkestra eserleri: Kırk sekiz senfoni – ki en meşhurları Re majör (1786), mi bemol majör, sol minör ve do majör “Jupiter” (1788)’dir- ; otuz üç divermenti ve serenad, yirmi dokuz orkestra parçası, kırk bir dans.

Konçertoları: Yedi tane keman için, bir tane iki keman ve bir tane de keman ve viyola için “sinfonia konsertante”, birer tane fagot, obua, klarnet için ve bir tane flüt ve arpa için, üç tane flüt, beş tane korno için. Yirmi beş tane piyano için konçerto, birer tane de iki ve üç piyano için konçerto.

Piyano eserleri: yirmi iki sonat ve fantazi, on beş varyasyon, yirmi beş parça piyano konçertoları için kadans, dört el için sonat, varyasyon ve füg.

Oda müziği eserleri: Kırk beş piyano ve keman için sonat ve varyasyon, sekiz tane piyanolu trio, iki tane piyanolu kuartet, üç tane yaylı sazlar triosu, yirmi sekiz tane yaylı kuarteti; iki flütle, bir obuayla, yedi yaylı kentet ve klarnet kenteti.

 

Mozart’ın son bestesi Requiem’in öyküsü

1791 yılı, Mozart “Sihirli Flüt” operası üzerinde çalışmaktadır. Temmuz ayında bir gün, koyu gri elbiseli genç bir adam Mozart’ın evine gelir ve ona imzasız bir mektup verir. Mektupta bir Requiem (Ölüler Duası veya Ölüm İlahisi) bestelemesi istenmektedir. Karşılığında dolgun bir ücret teklif edilmiş, fakat bir şart öne sürülmüştür; Mozart Requiem’i ısmarlayanın kim olduğunu araştırmayacaktır.
Requiem’i ısmarlayan esrarengiz kişi, ileride kendisinin olduğunu iddia edeceği eserleri besteletmek adetinde olan bir konttu. Fakat bu esrarlı sipariş o sırada hastalık ve ölüm düşünceleri içinde bulunan Mozart’ı derinden etkilemiş siparişi veren esrarengiz adamın, kendi ölüm duasını yazarak ölüme hazırlanmasını bildirmek için ahiretten gelen bir haberci olduğu inancına saplanmıştı. Bir gün eşine “Yakında öleceğim, bundan eminim” demiştir. Bir yıl önce de dostu J. Haydn’ı Londra yolculuğuna uğurlarken gözyaşı dökmüş ve bir daha göremeyeceğini söylemiştir.
Sihirli Flüt’ü tamamladıktan sonra, kendi ölümüyle günden güne daha fazla yakınlık duyduğu Requiem üzerinde ölümle randevusuna yetişme aceleciliği içinde ölesiye çalıştı. Fakat gücünün de günden güne eksildiğini fark ediyordu. Mozart o çağda Avrupa’nın sanat çevrelerinde yaygın “Sifilis” hastalığına tutulmuş, yaşamı boyunca türlü hastalıklar geçirmiş olması ve son yıllarda ölüm duygusuna kapılması nedeniyle direnci zayıflamıştı. Requiem üzerinde daha fazla çalışamayacağını anladığı gün, öğrencisi Süssmayer’e eseri nasıl tamamlamayı tasarladığını açıklar ve artık onunla birlikte çalışmaya başlar.
Ömrünün son üç haftası içinde giderek şiddetlenen ateşi onu nihayet ölümle buluşturdu.1791 yılının 4 -5 Aralık günü gece yarısından sonra son nefesini verdiğinde Requiem’in “Lacrimosa” bölümünün dokuzuncu mezüründe kalmıştı.
Mozart, ölüm ve ölümsüzlüğün yaşamın ta kendisi olduğuna inandı. Hep ölüm anını düşündü ve ömrünü boşa harcamadı. Ölümü alın yazısı idi fakat, ölümsüzlüğünü kendisi yazdı; kendisini en büyük tabiat kanunu olan çalışmaya adadı. Doğanın kendisine armağan ettiği üstün yeteneği, üretici gücü insanlığın hizmetinde kullandı. Kalbi insan sevgisi ve hakikat ışığı ile doluydu ve onu insanlara sundu. Ölümün gölgesi altında bile, asırların ötesine seslenecek eserler üretti. İnsanların kalplerini ısıtan, gönüllerini rahatlatan bu eserleriyle ölümsüzlüğe erişti sonsuza uzanan ışık oldu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
MOZART ESERLERİ VE SON BESTESİ REQUIEM'İN HİKAYESİ..., 9.5 out of 10 based on 2 ratings
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. EBRAR ADA ESEN dedi ki:

  ZATEN AMADEUSU İZLEDİĞİMDE O KADAR AĞLAMIŞTIM Kİ ;(.ŞİMDİDE ZOR TUTTUM KENDİMİ TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK GÜZEL OLDU SAĞOLUN 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorum Yaz

Yukarı Çık