DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Mouse Kim Tarafından ve Ne Zaman İcat Edilmiştir?

15.07.2014
71 kez görüntülendi

Mouse Kim Tarafından ve Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Mouse, bir diğer adıyla bilgisayar faresi, masaüstü bilgisayar donanımlarının olmazsa olmazlarından biridir. Peki bu küçük ve kullanışlı aygıt ne zaman ve kim tarafından bulunmuştur, isimlendirilmesi nasıl olmuştur? Cevabı yazımızda.

Mouse Kim Tarafından ve Ne Zaman İcat Edilmiştir?

İlk mouse, 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından Stanford Araştırma Enstitüsünde uzun kullanılabilirlik testinden sonra icat edilmiştir.

İlk mouse boyut olarak çok büyüktü. Birbirine dik iki adet tekerleği vardı ve sadece yatay ve dikey hareketleri algılayabiliyordu. Engelbart, 1970’te “Bir görüntü sistemi için X-Y pozisyonu belirleyici” adıyla geliştirdiği bu cihazın patentini aldı.

1970’in sonlarına doğru Xerox PARC’tan Bill English mouse’u daha gelişmiş özellikler kattı. Yeni mouse’ta dış tekerler yerine ortada sadece bir top vardı ve her yöne hareket sağlanabiliyordu. Top kullanılan versiyonu daha da geliştirildi ve 1980 – 1990 yıllarında oldukça yaygın olarak kullanılacak olan “trackball” tipi mouselar geliştirildi.

Mouse’un İsimlendirilmesi Nasıl Olmuştur?

İlk mouse’taki kabloların kemirgenlerdeki kuyruğa benzemesi ve imlecin ekranda bir fare gibi hareket etmesinden dolayı bu cihaz mouse, yani fare olarak  adlandırılmıştır. Bu konuyla ilgili ilk yayın 1965 yılı Bill English’in yayınıdır. Bu yayında “mouse” bir işaretleme aracı olarak “bilgisayar destekli ekran kontrolü” olarak geçmiştir. The Compact Oxford English Dictionary (3. basım) ve The American Heritage Dictionary of the English Language ‘in 3. basımında, computer mice ve computer mouses ( bilgisayar fareleri) terimleri mouse’un çoğul formları olarak onaylanmıştır. Bazı makale yazarları tarafından “mouse araçları” ya da “genel işaretleme araçları” olarak kullanılmaktadır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık