DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mobbing Nedir? Mobbing Ne Demektir?

02.09.2014
35 kez görüntülendi

Mobbing Nedir? Mobbing Ne Demektir?

İş dünyasındaki rekabetin artması ile birlikte işverenlerin çalışanlara karşı davranışları da değişiklik gösterebilmektedir.Mobbing de bunlardan biridir.Peki nedir bu mobbingin anlamı? Neden yapılmaktadır? İşte bu sorularınızın cevaplarını sizler için hazırladığımız ve şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

MOBBİNG NEDİR?

Mobbing kelimesi İngilizcede ”mob” sözcüğünden türetilmiştir.Mob sözcüğünün dilimize uyarlanmış anlamı;yasaya uygun olmayan,şiddetle ilişkilidir.Bu sözcüğün ise asıl kaynağı Latince olup ”mobile vulgus” tan gelmektedir. Tüm bu kaynaklar sonucu ortaya çıkan mobbing ise rahatsız etmek,sıkıntı vermek,taciz,psikolojik baskı gibi anlamlara gelmektedir.Türk Dil Kurumu ise bu çokluğa engel olmak anıda mobbing kelimesi için ”bezdiri” karşılığını uygun olarak görmüştür.Bezidirinin tanımını ise şöyle yapmıştır : ”İş yerlerinde, okullarda vb. topluluklar içinde belirli bir kişiyi hedef alıp, çalışmalarını sistemli bir biçimde engelleyip huzursuz olmasına yol açarak yıldırma, dışlama, gözden düşürme.” 

Üniversitelerde ise mobbing kelimesi ”iş yerinde psikolojik taciz olarak” kullanılmaktadır.Mobbing, kişinin iş yerindeki gücünü ya da pozisyonunu kötüye kullanarak ona baskı,aşağılama,taciz,hakaret ve buna benzer durumlar uyguladığı bir saldırı durumudur.İşveren bu şekilde yaptığı davranışlarla çalışanını iş ortamı içerisinde küçük düşürmek ya ad utandırmak isteyip bu yolla istifa etmesini amaçlamaktadır.Hiçbir kriter gözetmeksizin (yaş,cinsiyet,…) sadece kişinin işten ayrılması için yapılır.Mobbing yapan kişiye ”tacizci”,mobbinge maruz kalan kişiye de ”mağdur” denir.

Uzmanların yaptığı araştırmalar göre, yapılan en kısa mobbing 6 ay, ortalama olarak ise 15 aydır.29 ile 46 ay arası ise mağdur denen kişide mobbingin yarattığı etkiler ortaya çıkmaktadır.Mobbingin en çok yapıldığı kurumlar ise şöyle tespit edilmiştir:

  • Üniversiteler
  • Sağlık sektörü
  • Eğitim sektörü
  • Kar amacı ile iş yapmayan şirketler
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık