DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mitoloji Nedir?

13.09.2014
109 kez görüntülendi

Mitoloji Nedir?

Mitoloji çağlarca oldukça gizem teşkil eden ve merak uyandıran bir kavramdır. Mitolojik hikayeler dilden dile yayılarak günümüze kadar gelmiştir. Yunanlılarla özdeşleşen mitler hakkında kitaplar, yazılar mevcuttur. Mitoloji nedir sorusunu sizler için bu yazımızda yanıtladık.

 

 

Mitoloji Nedir?

Mitolojinin kelime anlamı söylenen yada duyulan sözdür. Mitolojinin açıklamalı tanımı ise bir dinin ya da halkın kültüründe var olan efsanelerin anlamlarını yorumlayan ve inceleyen çalışmalardır. Buradan da anlayacağımız üzere mitoloji dediğimiz kavram aslında bir efsanedir. Bu kavram doğu dillerinde efsane olarak kullanılırken batı dillerinde mit olarak kullanılır. Mitolojilerin konusu genellikle tanrılar, kahramanlar ve doğa üstü varlıklardır. Hikayeler çoğunlukla bir şeyin nasıl meydana geldiğini anlatır. Mitolojik hikayeler gücünün büyük bir kısmını toplumun o hikayeye olan inancından alır. Ayrıca mitler tamamen tarafsızdır ve herhangi bir din veya toplum kuralını kötüleme ve aşağılama amacı bulundurmaz. Mitler başlarda sözlü halde dilden dile gezerken sonrasında yazıya dökülmüştür. Yazıya dökülerek ölümsüzleştirilen mitler genellikle sözlü anlatım yoluyla rahipler ve ozanlar tarafından günümüze kadar ulaşabilmiştir. Mitolojiler doğruluk kaygısı taşımaz. Bir çok dinde mitolojiler önemli yer tutar.

Bir dinin veya inancın sahip olduğu kavramlar ve anlatılar, karakteristikleri sebebiyle bilimsel anlamda mitik olabilirler ve buradan hareketle birisi Hristiyan mitolojisi, Hindu mitolojisi veya İslam Mitolojisinden bahsedebilir. Bu gibi terimlerden anlaşılması gereken o dindeki belirli kavramların, birer kültürel nesne olarak ruhâni, psikolojik ve/veya sembolik yönlerine yapılan atıf olmalıdır; bu dinlerin barındırdığı kavram veya anlatıların yanlış ve doğru olmadığı değil. Zira daha önce de tanımda belirtildiği gibi, mit ve dolayısıyla mitoloji, materyalist veya objektif bir doğruluk nosyonu barındırmadığı gibi bu tip amacı da barındırmaz.

Mitler konularına göre 3’e ayrılır.

  • Evren ve yaratılışa dair
  • Tanrılara dair
  • Kahramanlara dair

Mitolojik hikayeler bölgelerine göre;

  • Asya Mitolojisi; Budist mitolojisi, Pers mitolojisi, Hint mitolojisi, Türk mitolojisi
  • Avustralya ve Okyanusya Mitolojisi; Papua mitolojisi, Melanezya mitolojisi, Aborjin mitolojisi vs.

  • Avrupa Mitolojisi; Katalan mitolojisi, Bask mitolojisi, Korsika mitolojisi, Fransız mitolojisi vs.
  • Ortadoğu Mitolojisi; Arap mitolojisi, Mezopotamya mitolojisi, Yezidi mitolojisi
  • Güney Amerika Mitolojisi; Aztek mitolojisi, İnka mitolojisi, Haiti mitolojisi vs.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık