DOLAR: 5.27 TL
EURO: 5.95 TL

Mimoza Çiçeği Nedir? Mimoza Çiçeği

08.05.2014
274 kez görüntülendi

Mimoza Çiçeği Nedir? Mimoza Çiçeği

Mimoza çiçeği bir diğer adıyla bildiğimiz küstüm çiçeği değişik özelliğe sahip olan bitkilerdendir. Küstüm çiçeğinin yapraklarından birine dokunulduğunda birkaç dakikalığına yaprağını büzer ve daha sonra tekrar eski haline gelir. İsmini de bu özelliğinden dolayı almıştır. Sadece bu özelliğinden dolayı da yetiştirenler vardır. Ancak dekoratif görünümü de oldukça hoş olan küstüm çiçeği dış  mekan süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilir. Küstüm çiçeğinin anavatanı Brezilya olarak biliniyor. Boyu 60 cm’e kadar uzayabiliyor. Genelde bir yıllı otsu bitki özelliğini taşıyor mimoza çiçeği.

Bol güneş alan yerleri seven mimoza çiçeği, yarı gölge yerlerde de yetişebiliyor.  Ancak gölge yerler küstüm çiçeğinin iyi gelişim göstermesi için yeterli değildir. Güneş ışığın  bitkinin gelişimi ve güzel çiçekler açması için çok önemlidir. Ayrıca yaprak renginin ideal renkte olmasını sağlayan da güneş ışığıdır. Bu yüzden bahçenizde aydınlık, havadar yerleri tercih etmelisiniz.

Mimoza çiçeği toprak seçen bir bitki değildir. Hemen her tür toprakta rahatlıkla yetişebilir. Ancak toprağının süzek olması ön şart olarak kabul edilebilir. Süzek yapılı topraklarda kök gelişimi çok daha iyi olmaktadır.

İlkbaharın sonlarına doğru bitkinin özellikle gelişme döneminde suya olan ihtiyacı daha çok olacaktır. Bu yüzden bolca sulamanız gerekir. Toprak yüzeyinin nemli kalması iyi olacaktır. Yazın çok sıcak havalarda bitkinizin su ihtiyacına dikkat etmelisiniz. Toprağının kurumamasına özen gösterin. Birkaç gün toprağının kuru kalması sonucu bitkinin kökleri de kuruyabilir. Bu yüzden sulamasına çok dikkat etmelisiniz.

Küstüm çiçeği genelde tohumlarıyla üretilir. Bu yöntem hem kolay hem de zahmetsizdir. Tohumlar mart ayının ortalarında ya da sonlarında toprağa ekilir. Tohumlar ekildikten sonra bir miktar can suyu verilmeli. Çimlenme görüldükten sonra güneşli ya da yarı gölge yerlerde bulundurulması gerekiyor.

Bakımı ve yetiştiriciliği oldukça kolay bir bitkidir. Bahçelerinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki koşulları sağladıktan sonra saksılarda da evlerinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Mimoza Çiçeği Nedir? Mimoza Çiçeği Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık