DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mimik ve Jestlerin Konuşmadaki Yeri ve Önemi Nedir?

21.03.2014
399 kez görüntülendi

Mimik ve Jestlerin Konuşmadaki Yeri ve Önemi Nedir?

Aslında yüz başın içerisindedir. Yüz duygu, his ve düşüncelerin en kolay belli edildiği vücut kısmıdır ve istemsiz yapılan her davranışı belli eder. Çünkü yüzde çok fazla kas vardır ve biri kontrol edilse bile diğeri kontrol edilemez. Bu sebepledir ki insanlar artık beden dilini mimiklerini kontrol edebilmek için veya doğru kullanabilmek için kurslara gidiyor bu alanda uzamanlaşmak istiyorlar.  Bu yazımızda sizlerle bunun ayrıntısına ineceğiz…

mimik

Bilinçli bir şekilde kontrole kalksanız bile rahatsızlık ve mutluluklarınızla alakalı bilinçaltı mutlaka bir sinyal verecektir. Üstelik de yüz her zaman göz önünde olan bir vücut kısmıdır ve normal şartlar altında yüzü saklamak pek mümkün olmamaktadır. Yüz ancak ellerle saklanır ki buda çok doğal bir hareket olmadığından dolayı karşı tarafa bir takım mesajlar verebilmektedir.

 

Beden dili, ilk insandan günümüze gelişerek, içinde bulundukları toplumların yapısına, kültürlerine göre farklılıklar göstererek günümüze kadar gelmiştir.

Sözün taşıdığı duygu anlamı veya içeriği ile davranışlar arasındaki uyum inandırıcılığın çok önemli bir unsurudur. Vücudun genel hareketleri, duruşu jest, yüzün genel hareketleri ise mimik kavramıyla anlatılır. Jest ve mimik vücut dilinin konusudur.

 

Ağzımızdaki dilin söylediğinin etkisi vücut dilinin özellikle mimiklerin söylediğinin yanında çok etkisiz kalır. Söz ve davranış uyumunu başaran konuşmacı büyük bir ilgiyle izlenir. Kişilerin doğal halleri en uygun mimikleri gösterir. Mimikte yapmacıklık konuşmayı tamamen lekeler. Dengeli jest ve mimikler inandırıcılığı arttırırken aşırı abartı ise doğallığı yok eder.

 

Başkalarına aktardığımız mesajların en az %60’ı sadece yüz hatlarımız ve vücudumuzun genel görünümünden kaynaklandığı söyleniyor. Dinleyiciler için asıl önemli mesaj dilimizin söylediği değil jest ve mimiklerimizin söylediğidir.

 

Şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız ki, çok iyi bir konuşmacının karşısındaki dinleyiciler bile, konuşmacının konuşmasından çok, konuşmayı yaparken kişinin ne kadar istekli, ne kadar canlı konuşma yaptığı ve bu konuşmasını yaparken samimiyeti ve inandırıcılığının ne kadar olduğu yolunda dikkatlerini yoğunlaştırırlar. Çünkü dinleyicinin etkilenmesini sağlayacak unsurlar bunlardır.

 

Aynı metni, düz yazı okur gibi hiç bir jest ve mimik yapmadan bir de çok doğal bir şekilde konuşur gibi jest ve mimikler kullanan iki konuşmacıyı düşünün. Hangisini dinlemek isterdiniz sizce?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık