DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Milan ve İnter’in Statları Neden Aynıdır?

29.06.2014
864 kez görüntülendi

Milan ve İnter’in Statları Neden Aynıdır?

İtalya futbolunun en güçlü üç takımından ikisi olarak kabul edilen Milan ve İnter’in Milano şehrinde aynı statta maçlarını yapması hep ilgi çekici olmuştur. İşte San Siro ya da Giuseppe Meazza Stadı’nın hikayesi…

San Siro veya Giuseppe Meazza Stadı, Milano’da AC Milan ve Internazionale Milano’nun maçlarına ev sahipliği yapan stattır. AC Milan San Siro; İnter ise Guiseppe Meazza Stadı adını kullanmaktadır. UEFA’nın stadyum kriterlerine göre 5 yıldızlı bir stadyumdur. Kapasitesi 80.018′dir.

1925 yılında Milan başkanı Pierro Pirelli’nin talimatıyla hayata geçirilen ve 13 ayda tamamlanan bir yerdir. 10 sene kadar kale arkasında tribün olmadan maçlar oynanan San Siro’da 1934 Dünya Kupası sırasında kale arkaları inşa edildi. ilk oynanan maçta Inter Milan AC Milan’ı burada 6-3 yendi.

1934 Dünya Kupasında biri İtalya’nın yarı finali olmak üzere üç maç oynandı burada. 40’lı yılların ikinci yarısında belediyenin kararı ile Inter’de maçlarını burada oynamaya başladı. 1955′de ikinci kat yapıldı ve kapasite 85.000 oldu.

Guiseppe Meazza’nın ölümünden sonra Inter kulübü stadı Guiseppe Meazza ismiyle kullanmaya başladı.

Faşist Mussollini yönetimindeki İtalya’da milli takımın maçlarını oynaması için yeni bir stadyum yapılması fikri ortaya kondu. Günün İtalya’sının statlarının aksine bu stat sadece futbol oynanması için düzenleniyordu. Bu yüzden sahanın kenarlarında koşu kulvarı yok ve tribünler sahaya daha yakın. İngiliz statları örnek alınarak, kare şeklinde bir stadın temeli atılıyor.

Stadın yapımına 1909′dan beri Milan’ın başkanı olan sanayici iş adamı Piero Pirelli destek oluyor ve maddi olanak sağlıyor. O günlerde AC Milan maçlarını Vive Sismondi adında küçük bir stadyumda oynuyordu. 7 Temmuz 1926′da stadyum tamamlanıyor ve basına gösteriliyor. Artık İtalya Milli Takımı ile beraber finansör Milan da maçlarını burada oynama hakkı kazanıyor. Bahsettiğim stat tabiî ki San Siro.

İlk maç Inter ile Milan arasında oynanmış ve Inter’in 6-3 üstünlüğüyle sona ermiştir. Stadın tapusu Milan’da; fakat 1947 yılında Inter’de stadı kiralama yoluna gitmiş ve o günden bugüne iç saha maçlarını burada oynamıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık