DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.50 TL

Mikroskop Nedir? Mikroskop Çeşitleri Nelerdir?

06.09.2014
298 kez görüntülendi

Mikroskop Nedir? Mikroskop Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bunun bilim alanına yansıması da bir hayli çabuk oluyor.Hepimiz ilkokulda ya da ortaokulda işlenen derslerde bitkileri ya da bir takım canlıları incelemişizdir.Peki onlar incelememize yarayan aletler neler?  İncelediğimiz maddelere göre bu aletler değişiyor mu? İşte bu sorularınız için bu yazımızda mikroskop ve mikroskobun çeşitlerini sizler için inceledik.

MİKROSKOP NEDİR?

Mikroskop, insan gözüyle görülemeyecek cisimlerin bazı aletler yardımıyla daha büyük hale getirilerek görüntülenmesini sağlayan alettir.İsminde bulunan mikrodan da anlaşılacağı gibi çok küçük cisimler  mikroskopla incelenmektedir.Bunu dışında metalurji,sanayi,arkeoloji,genetik,jeoloji gibi alanlarda da mikroskop kullanılmaktadır.

MİKROSKOBUN TARİHÇESİ NEDİR?

Kısaca mikroskobun tarihine bakacak olursak,mikroskobu ilk kez Hollanda vatandaşı olan Janssen’in 1590 yılında teleskobu değiştirmek için çalışırken ortaya çıkardığı kabul edilmektedir.Tam bu zamanlarda farklı milletlerden oluşan ve bilimsel çalışmalar yapan bir grup mercek düzeni değiştirilen bir teleskobun cisimleri daha büyük şekilde görüntülemek için kullanılabileceğini fark etmiştir.Bugün kullanılan mikroskopların temelleri ise 17.yüzyılda Hollandalı ve İngiliz bilim adamları tarafından atılmıştır.

İnsan gözü de çok kaliteli bir mikroskoptur.Eğer gözümüz sonsuz bir uyum yeteneğine sahip olsaydı mikroskop kullanmamıza hiç gerek kalmazdı.

MİKROSKOP ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ELEKTRON MİKROSKOBU

Bu mikroskop içi boşaltılan cam bir tüpte bulunan metal bir filamanın elektron topluluğu yayması ve bu topluluğun bir takım manyetik merceklerden geçirilerek cismin üzerine düşürülmesi prensibine göre çalışır.

IŞIK MİKROSKOBU

Bu mikroskopta var olan görüntü mercekler aracılığı ile büyütülür.Işık mikroskobunun 5 tane çeşidi vardır.

  • Ultraviyole mikroskobu
  • Fluoressan mikroskobu
  • Karanlık saha mikroskobu
  • Aydınlık saha mikroskobu
  • Faz-Kontrast mikroskobu

STEREO MİKROSKOP

Bu mikroskoplar da gözle görülebilen cisimler daha büyük şekilde görülebilmektedir.Bitkilerin ve çiçeklerin incelenmesinde yaygın olarak kullanılır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Mikroskop Nedir? Mikroskop Çeşitleri Nelerdir?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Mikroskop Nedir? Mikroskop Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık