DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Mikrodalga Fırınlar Zararlı mı?

19.07.2014
102 kez görüntülendi

Mikrodalga Fırınlar Zararlı mı?

“Mikrodalga fırınlar zararlı mı? Mikrodalga fırınların insan sağlığına etkileri nelerdir? Mikrodalga fırınların çalışma mekanizması nedir?”

Mikrodalga fırınlar mutfaklarda sıkça kullanılan, oldukça kullanışlı  aletlerdir. Yiyecekleri sadece ısıtmak amacıyla kullanılan mikrodalga fırınlar, bu işlemi çok kısa sürede yapması ile pratik bir kullanım sağlar.

Mikrodalga fırınlar yiyecekleri ısıtırken mikrodalgalardan yararlanır. Su, yağ ve şeker gibi maddeler bu mikrodalgaları soğurabilme özelliğine sahiptir. Mikrodalganın soğrulması demek ısı meydana getiren atomik hareketlerin oluşması demektir. Plastik, seramik, cam gibi maddeler ise mikrodalgaları soğurmaz, yansıtır. Bu sebeple mikrodalga fırına seramik bir kapta koyduğumuz yiyecekler ısınırken, seramik kabın ısınmadığını fark ederiz.

Peki, yiyeceklerin bu dalgaları soğurması, ya da mikrodalga fırının yanında durmamız insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturur mu?

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı mı?

Araştırmalar mikrodalga ile yiyeceğin etkileşmesinin sağlığa bilinen bir zararı olmadığını ortaya koyuyor. Ancak mikrodalga fırın radyasyon yayan bir alet olduğu için bu radyasyonun insan sağlığını etkilediğine dair şüpheler var. Fakat araştırmacılar bu konuda gözlenmiş bir etki olmadığını söylüyor.

Mikrodalga fırın çalışırken yanında bulunmanın da bir zararının olmadığı belirtiliyor. Her geçen gün yenilenen teknoloji ile birlikte bu fırınlarda olabilecek mikrodalga sızıntıları da engellenmekte. Dolayısıyla uzmanlar mikrodalga fırının dışarı yaptığı sızmanın cep telefonlarından çok daha az olduğu belirtiliyor.

Mikrodalga fırın kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, çalışma esnasında kapağın kapalı tutulmasıdır.

Sonuç olarak, mikrodalga fırınlar gelişen teknoloji ile birlikte gün geçtikçe daha emniyetli hale gelen oldukça faydalı ve kullanışlı cihazlardır. Ve bu cihazların insan sağlığına etkileri konusundaki pek çok endişe yersizdir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık