DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mikro Dalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mıdır?

07.07.2014
111 kez görüntülendi

Mikro Dalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mıdır?

Mikrodalga fırınların hayatımıza girişi çokta eskiye dayanmazken özellikle çalışan kadınlar için bir vazgeçilmez haline geldi. Pratikliği ve zaman tasarrufu ile kadınları cezbeden mikrodalga fırınların sağlığa zararlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mikro Dalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mıdır?

Mikro dalga, radyoaktif dalgalardan ve ışın dalgalarından meydana gelerek elektromanyetk enerji üretir. Günümüzde mikrodalgalar telefon ve bilgisayarla ilgili sinyal alışverişi alanında kullanılır.

Mikro dalga fırınları günlük yaşamımızda yiyecek ısıtmak, mısır patlatmak gibi amaçlarla kullanırız ve hızlı olmasının büyük bir avantaj olduğunu düşünürüz. Fakat biz zamandan tasarruf edelim derken mikro dalga kullanmanın ilerde ortaya çıkacak bir çok olumsuz etkisiyle karşı karşıya kalabiliriz. İlk olarak yiyeceklerin moleküler yapısının bozulmasından dolayı sindirim sistemimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta çok uzun süre mikro dalga kullanarak yemek yiyen kişilerde mide ve bağırsak kanserine rastlanabilir. Mikro dalga fırın kullanmasının hormon sistemi, lenf sistemi ve sinir sistemi üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Mikro dalga fırının sağlığa zararları genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Kansere yol açması
  • Biyolojik etkileri
  • Besin değerinin düşmesi

Son olarak sizlere mikro dalga fırınlarla ilgili bir kaç tüyo verelim;

  • Mikro dalga fırını içi boşken çalıştırmayın.
  • Fırının içini sık sık temizleyin.
  • Yiyecek ısıtırken metal kap kullanmayın.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Mikro Dalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık