DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Migren Nedir?Migren Belirtileri Nelerdir?

04.07.2014
63 kez görüntülendi

Migren Nedir?Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren Nedir?Migren Nasıl Tedavi Edilir? gibi sorularınızın yanıtlarını yazımıda bulabilirsiniz.

MİGREN NEDİR?

Migren genellikle şiddetli baş ağrıları ile bazen kusma ve mide bulantısı olan bir rahatsızlıktır.Bu ağrılar genelde 4 ile 72 saat arasında sürer ve şiddetine bağlı olarak insanı iş yapamaz hale getirebilir.En çok bilinen migren tipi bayağı migren yani aurasız migrendir.Bu migrene genellikle başın bir tarafı şiddetli ve darbeli bir ağrıya maruz kalır.Buna zaman zaman kusma ve mide bulantısı görülebilir.Bu tip migren görülen insanlarda ışık ve gürültüye hassasiyet görülür.

Cinsiyetlerde migren dağılımına bakılacak olursa erkeklerin %5 ile %10u,kadınların ise %17 ile %18 inde görülür.Yaş olarak ise her iki cinsiyettede 30lu veya 40lı yaşlarda migren ağrıları en şiddetli dönemine ulaşır.Gelişmiş ülkelerde migren başlıca işe gitmeme sebebidir.

MİGREN ATAĞI AŞAMALARI

UYARI DÖNEMİ

Bu dönemde migrenin belirtileri ortaya çıkmaktadır.Bu belirtiler hastayı gün içinde uzun süre etkileyebilir.Bu etkiler sonucunda kişi bir yorgunluk hisseder.Bir süre sonra yorgunluğun yanında esnemede ortaya çıkar.

AURA BELİRTİSİ

Aura migrenden 1 saat önce başlayan baş ağrısı belirtisidir.Genelde göz ile ilgil aksaklıklar meydan gelir.Dİğer aura belirtileri olarak yüzde karıncanmalar ve zihinde bulanma gösterilebilir.

BAŞ AĞRISI BAŞLANGICI

Aura belirtilerinden hemen sonra sırada baş ağrıları vardır.Bu safha migren hastalarının en çok sıkıntı yaşadığı safhadır.Ağrı başın her tarafında olabilir.Vücut yorulduğunda bu ağrılar artar.Migren hastaları migren atakları başladığında sessiz ve karanlık bir ortama kaçmayı tercih ederler.Çünku bu durum onları rahatlatır.

MİGRENİ ATLATMA DÖNEMİ

Baş ağrısı geçse de migrenin diğer belirtileri devam edebilmektedir.Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir.Genelde migren hastaları ayda en fazla bir ya da iki migren atağı ile karşılaşırlar.

MİGREN AĞRISI OLAN BİR İNSAN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

 -Stres yapmamalıyız

– Gürültülü ortamlardan uzak durmalıyız

– Beynimizi fazla yormak

– Her şeye sinirlenmemeliyiz

Bazı besinlerin tüketimi de migreni tetiklemektedir. Özellikle sucuk, çikolata ve domuz eti migren hastalığına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar alkol tüketiminin migren hatalığının şiddetini arttırdığını göstermektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Migren Nedir?Migren Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık