DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.05 TL

MİGREN HASTALIĞIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI NELERDİR?

11.04.2014
57 kez görüntülendi

MİGREN HASTALIĞIYLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI NELERDİR?

Çağımızın hastalıklarından biri olan migren, hastalarını çileden çıkarabiliyor. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalığın kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı eşittir. Hastaların çoğu çözüm için denemedikleri yol kalmadığından şikayetçi. Bakalım bu yazımız hastaları için faydalı olacak mı? Buyrun yazımızı okuyalım hemen…

. Kişilerin yaşamlarındaki olumsuz etkilerine rağmen , migreni olanların çoğu tam Tedavi edilmezler . Bu , bazen , migreni olanların tedavi edilme şanslarının olmadığına inanmalarından ve bu konuda doktora gitmemelerinden kaynaklanır . Ancak daha yeni ve daha etkili tedavilerin bulunmasıyla , migreni olan pek çok kişi için yeni umutlar doğmuştur .
Migren atağının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte , migreni olan çoğu kişi , belli faktörlerin Migren ataklarını “tetiklediğine” inanır . Bu tetikleyiciler arasında Stres veya Stres sonrası gevşeme , çok fazla veya çok az Uyku , kuvvetli ışık , Hava değişiklikleri ve çikolata , Peynir , kırmızı şarap , Kahve ve çay gibi yiyecekler yer alır . Çoğu kadında hormonal değişiklikler veya adet dönemi de migreni tetikleyebilir , ancak ataklar başka zamanlarda da olabilir .

Migren tedavisinde pek çok yol vardır . Bunlar ilaç almaktan , yaşam biçimi değişikliklerine kadar farklılık gösterir . Migrenin ilaç tedavisinde iki yol izlenir:
1 . Akut tedavi ( atak tedavisi )
Atak tedavisi için basit ağrı Kesiciler kullanılabilir , ya da Migren ataklarına özel ilaçlar alınabilir .
2 . Önleme tedavisi
Özellikle ataklar çok sıksa ve yaşam kalitesini çok bozuyorsa önleme tedavisi uygulanır . Bu tedavide Migren atağı olsun olmasın , her gün ilaç alınır . Önleme tedavisi atakların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yöneliktir .

YAŞAM BİÇİMİ DEĞİŞİKLİKLERİ
Migren ataklarını önlemek için yaşam biçiminizdeki bazı değişikliklerin faydası olur .
 Tetikleyicilerden uzak durun!
Başağrısını tetikleyen faktörler kişiden kişiye değişiklik gösterir . Migren ataklarını önlemek için alınacak önlemlerden ilki , parlak ışık , rüzgar , keskin kokular gibi tetikleyicilerden uzak durmaktır .
 Düzenli egzersiz yapın!
Vücudu aşırı zorlamayan , yürüyüş , Yüzme , Bisiklet gibi egzersizler kaslarınızdaki gerginliği azaltır , dolaşımınızı artırır . BöyleceMigren ataklarınızın sıklığı ve şiddeti önemli ölçüde azalır .
 Alışkanlıklarınızı sürdürün!
Düzenli uyuyun ,
Düzenli yemek yiyin ,
Hafta içi alışkanlıklarınızı Hafta sonunda da sürdürün .

MİGREN NASIL TEDAVİ EDİLİR ?
Migren hastalığının tedavisi mevcut olan Migren ataklarının sıklığına bağlı olarak değişmektedir . Eğer çok nadir ve Migren atakları 1-2 ayda bir tekrarlıyorsa bu durumda ataklara bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır . Basitten karmaşığa doğru bir yol izlendiğinde bu gibi durumlarda ağrı kesiciler veriyoruz eğer verdiğimiz bu ağrı kesiciler ağrıyı önlemiyorsa ‘triptan’ dediğimiz ilaç grubuna geçeriz . Bu durumlardan sonra hastayı yaklaşık olarak 7-8 Ay takip ediyoruz ve hastanın durumuna bakıyoruz .

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık