DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Michael Jackson Neden Beyaz Oldu? Hastalığı Neydi?

10.04.2014
319 kez görüntülendi

Michael Jackson Neden Beyaz Oldu? Hastalığı Neydi?

Michael Jackson’ın beyazlama sebebi neydi? İşte gerçekler…

 

VİTİLOGO NASIL BİR HASTALIKTIR?

Vitiligonun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten hücrelerin (melanosit) kaybına bağlı olarak meydana geldiği düşünülmektedir. Bu hücrelerin hasara uğramasında da kişinin kendi bağışıklık siteminin etkili olduğu ileri sürülmektedir.
Açık renkli alanın çevresinde genelde renk artışı vardır. Renk açıklığının olduğu bölgedeki kıllarda da renk kaybı meydana gelebilir. Her 100 kişiden birinde bu hastalığın olduğu düşünülmektedir. Koyu tenli kişilerde daha belirgindir.

Vitiligo deride renk kaybına uğramış beyaz plaklarla seyreden kronik, genelde ilerleyici kozmetik problem oluşturan bir deri hastalığıdır.

Vitiligo alanlarında deri beyaz görünürken çevresindeki bölgeler normal renktedir ve bu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerdeki hasar nedeniyle tüyler ve kıllarda da beyazlık görülür.

Renk kaybı olan bölgeler çeşitli büyüklüklerde ve değişik sınır yapıları içerebilirler. Kimi zaman bir nokta kadar küçükken, kimi zaman el ayası kadar büyük ve hatta tüm deriyi etkilemiş olabilir.

Hastalığın en sık etkilenen bölgeler ise yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el sırtlarıdır. Beyaz bölgeler ultraviyole ışınına karşı hassas olurlar.

Güneş yanıklarından, darbelerden sonra yeni vitiligo bölgeleri gelişebilir. Vitiligo birçok hastalıklarla (diabet, anemi, kanser, tiroit bezi hastalıkları…….) beraber görülebilir.

JACKSON VE HASTALIĞININ GELİŞME DÖNEMLERİ…

Estetik ameliyat yaptığını hiçbir zaman saklamadı Jackson. Burnunu dört kez, dudaklarını ve çenesini ve elmacık kemiklerini yaptırdığını MoonWalk kitabında kendisi de apaçık ifade etti.
Oysa yıllarca, “ben derimin rengini değiştirmedim, hastalığım nedeniyle derim beyazladı” dediyse de kimseye dinletemedi.

HASTALIĞINI İLK KEZ NE ZAMAN SÖYLEDİ?

Michael Jackson yıllarca bu hastalıgını aşırı makyajla gizlemeye çalıştı. Taki 1993 yılında Oprah Winfrey’le yaptığı röportajda, halkın en çok sorduğu sorunun, niçin beyazlaşmak için ameliyat olduğu ve siyah biri olmaktan neden utandığı sorusu olduğunu öğrenince hastalığını açıklama gereği duydu.

Vitiligo hastalığı ilk olarak 1978 yılında kendini göstermeye başlamıştı. Derisi hızlı bir biçimde soyulmaya, ciddi renk değişikliklerine maruz kalmıştı.

Yıllarca makyajla durumu idare etmeye çalışmış, ama tedaviler işe yaramayınca çeşitli operasyonlarla, vücudun diğer kısımlarını da beyazlaştırmaya çalışmıştı.

Vitiligo hastalığında, güneşin deriyi yakabildiği bilindiği için Jackson, bir süre sonra kocaman gözlükler ve yüzünü tamamen kapatan maskelerle görülmeye başladı.
İşte o büyük dedikodular da en çok bu dönemde ciddiye alındı. Oysa Jackson sadece, vücudunu korumaya çalışıyordu. Ama maalesef vitiligo hastalığının neden olduğu başka hastalıklardan biri olan cilt kanserinden kurtulamadı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık