DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Menengiç Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

03.07.2014
253 kez görüntülendi

Menengiç Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

MENENGİÇ BİTKİSİ NEDİR?

Çöğre,sakızlık,mereş,menengiç gibi isimlerle anılan aslen antep fıstığı ağacı olup meyveleri çiğ ya da kavrulumuş olarak yenilen,yağından sabun yapılan bitkiye menengiç bitkisi denir.Ayrıca menengiç bitkisinden yapılan menengiç sakızı da mevcuttur.Buna ek olarak menengiç bitkisi meyvelerinden birçok element ve mineral barındırır.

MENENGİÇ KAHVESİ NEDİR?

Menengiç bitkisinin antep fıstığı meyveleri toplanır,yıkanır ve daha sonra güneşte kurutulur.Bu meyveler renkleri sonraki işlem olarak renkleri koyu kahverengi olana kadar kavrulur ve pekmez kıvamını alana kadar ezilir.Bu meyvenin içinde kum benzeri tanecik içeren koyu renkli ezme görünümlü macuna menengiç kahvesi denir.

Bu kahveyi elde etmek için aktardan alınan menengiç geniş bir tavada kavrulur ve dövülür.Böylece istenen pürüzsüzlük seviyesine ulaşması sağlanır.Ancak anlatımından da anlaşıldığı üzere bu işlem cok zahmetli ve vakit alan bir işlemdir.Bunu yerine hazır olarak paketlenmiş menengiç kahvelerini marketlerden alıp kullanabilirsiniz.

MENENGİÇ KAHVESİ NASIL YAPILIR?

  1. Cezveye süt konulur. Üzerine menengiç kahvesi ve istenirse şeker eklenir. Ocakta sürekli karıştırılarak bir taşım kaynatılır. İlk kaynama sonrası taşmamasına dikkat edilerek ve karıştırarak birkaç dakika daha ocakta tutulur.
  2. Türk kahvesi usulüyle ağır ateşte pişirilmesini önerilse de orta veya harlı ateşte de pişirilebilir. Burada önemli olan ocakta kalma süresinde tam erimenin sağlanması için yeterli zamanının olmasıdır. Bu bakımdan pratik olması amacıyla hazır kahve tarzıyla menengiç kahvesini kaynamış süte veya kaynar suda süttozuna (kahve kremasına) katarak karıştırmak da istenen kıvama ulaştırmayabilir. Tanecikli yapının daha az hissedilmesi için ocağa konma öncesinde bir süre karıştırılması da bir diğer yöntemdir.
  3. Fincana döküldüğünde soğudukça oluşacak kaymak tabakasının alınması için bir tatlı kaşığı ile sunulmalıdır. Sıcak olarak servis edilmeden önce bu tabaka alınsa da tekrar oluşacaktır. Karıştırma ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bir miktar telvesi birikecektir ki bu kısımda yenilebilir. Bu kısmı istemeyenler kahveyi fincana bir süzgeçle dökebilirler. Kahve, yanında menengiç taneleri, leblebi, yer fıstığı gibi çerezlerle servis edilebilir.

MENENGİÇ KAHVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  1. Öksürük,ses kısılması,boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir.
  2. Mide ağrısı,mide bulantısı,hazımsızlık gibi mide şikayetlerinde rahatlık sağlar.
  3. Böbrek kumlarına,safra kesesi taşlarına karşı yardımcı olur.
  4. Romatizma ve egzama tedavisine katkıları vardır.
  5. Zihni ve bedeni güçlendirir.

MENENGİÇ KAHVESİNİN ZARARI YADA ZARARLARI VAR MIDIR?

  1. Yağlı olması diyet yapan insanların kafasını karıştırsa da doğru miktarda kullanımı herhangi bir sorun yaratmaz.Bunu yanında kan akışını hızlandırarak sindirim sistemine fayda sağlayıp zayıflamaya yardımcı olur.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık