DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

MELENGİÇ KAHVESİ NEDİR VE EN İYİ NASIL YAPILIR?

28.03.2014
436 kez görüntülendi

MELENGİÇ KAHVESİ NEDİR VE EN İYİ NASIL YAPILIR?

Çeşitli faydaları olan bir kahve olarak bilinen menengiç kahvesi (çitlembik, çedene ve başka isimlerle de anılır) ülkemizin Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu yörelerinin dağlık kırsal kesimlerinde doğal olarak yetişen menengiç ağacının meyvelerinin kurutulup kavrulmasıyla elde edilir. Bu kahve hazır kahve tarzında da kullanılabilir; fakat Türk kahvesi gibi kısık ateşte kendi halinde pişirilmesi daha iyi sonuç ve daha iyi tat verir. Ayrıca insan sağlığı için yararlı olduğu ve kafein içermediğini bilinir. Gelin ayrıntılı melengiç kahvesi bilgisine ve pişirme yöntemlerine göz atalım…

FFL-1221452 - © - Foodfolio

Menengiç kahvesi nedir

Menengiç kahvesi menengiç ağacının kurutulmuş meyvelerden elde edildiği için kafein içermez ve sağlık açısından son derece faydalı bir içecek olarak bilinir. Kilo sorunu olan, ödem birikmesi yaşayan, kalpte ritim bozukluğu veya kalp çarpıntısı şikayetleri olan kişilerin menengiç kahvesi içmelerini uzmanlar öneriyorlar.

menengic-kahvesi

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır

Menengiç kahvesi menengiç ağacından elde edilen meyvelerin kurutulmasının ardından elde edilmektedir. Aynen normal kahve çekirdeğinde olduğu gibi menengiç çekirdekleri de kavrulmakta ve ardından krem-macun benzeri bir kıvama geldikten sonra ezilmektedir. Daha sonra aynen türk kahvesinin yapılışında olduğu gibi menengiç kahvesi de kısık ateşte kaynatılarak içilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık