DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Zarfı Nasıl Doldurulur?

31.03.2014
1.141 kez görüntülendi

Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Zarfı Nasıl Doldurulur?

Bu yazımızda sizlere mektup yazımının nasıl olduğunu örnekler yardımıyla anlatmaya çalışacağız.

 Mektup teknolojinin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmiş olsa da, hala kullanılan bi haberleşme, bildirim metodudur. Mektup yazmak kolay gibi görünen, ama daha önce hiç yazmadıysanız sizi epey zorlayabilecek bir işlemdir. Aşağıdaki yazım biçimi size yardımcı olacaktır.

  1. Hitap Bölümü: Hitaplar mektubu yazacağımız kişi, ya da kuruma olan samimiyetimize göre şekil alır. Örneğin sevdiğiniz, samimi olduğunuz bir arkadaşınız için “Canım Arkadaşım,” ile başlayabilirsiniz. Sayın Yönetici, Sevgili Annem gibi samimiyetinize göre uygun bir hitap kullanabilirsiniz. Hitap bölümü mektubun sol üst kısmında Giriş Bölümünden önce yazılır. Hitaptan sonra virgül kullanılır ve paragraf atlayarak giriş bölümüne başlanır.
  2. Giriş Bölümü: Giriş bölümünde, neden mektup yazdığınızı anlatabilirsiniz. Ya da son aldığınız mektuptan (hala böyle bir gelenek varsa:)  bahsedebilirsiniz.
  3. Gelişme Bölümü: Mektubunuzda bahsetmek istediklerinizi yazacağınız ana bölüm burasıdır. Konuları paragraflar halinde anlatabilirsiniz.
  4. Sonuç Bölümü: Kısaca bitirme, iyi dilekler ve selam bölümüdür.

Mektup Örneği;

mektup-ornegi        images

Mektup Zarfı Nasıl Doldurulur?

Günümüzde artık pek fazla tercih edilmese de, mektup bir zamanların vazgeçilmez iletişim ve haberleşme aracıydı. Hâlâ zaman zaman kullanıldığına şahit oluruz. Siz de bir mektup yazdınız ve sıra geldi mektubunuzu göndermeye. Aşağıdaki talimatlar size yardımcı olacaktır. Zarfın sol üst köşesine gönderenin adını ve soyadını yazın. Gönderen isminin hemen altına gönderenin adresini yazın. Zarfın sağ alt köşesine alıcının adını ve soyadını yazın. Kullandığınız zarf çok küçükse alıcı adını yazmaya hemen hemen zarfın ortasından başlamalısınız. Yazmaya sağ alt köşeye çok yakın başlarsanız yazacaklarınız sığmayabilir. Alıcı adının hemen altına alıcının açık adresini yazın. Adresin sonuna posta kodunu yazın. Posta kodu mektubun sahibine ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Zarfınıza bir de pul yapıştırmak isterseniz sağ üst köşeyi kullanın. Posta pulu eskiden gönderim ücretinin ödendiğini göstermek amacıyla kullanılıyordu. Fakat artık posta pullarına gerek kalmadı. Mektubunuzu uygun şekilde katlayarak zarfın içine koyun. Zarf kapağını hafifçe ıslatarak kapatın. Mektubunuzu en yakın postaneye teslim edebilirsiniz. O artık gideceği yeri bulur.

images (1)

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Mektup Nasıl Yazılır? Mektup Zarfı Nasıl Doldurulur?, 6.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık