DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mehmet Ali Birand Kimdir? Mehmet Ali Birand Neden Ölmüştür?

13.07.2014
75 kez görüntülendi

Mehmet Ali Birand Kimdir? Mehmet Ali Birand Neden Ölmüştür?

Geçtiğimiz yıl vefat eden Mehmet Ali Birand’ı haber ve program sunucusu kimliğiyle tanıyoruz. Mehmet Ali Birand hakkında merak ettikleriniz ve Mehmet Ali Birand kimdir sorunuzun yanıtını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

 

 

 

Mehmet Ali Birand Kimdir?

Mehmet Ali Birand 9 Aralık 1941 tarihinde İstanbul da dünyaya geldi. Gazetecilik mesleğini yanında yanı zaman da yazar, köşe yazarı, haber sunucusu ve televizyon yapımcısıdır. Birand, liseyi Galatasaray Lisesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Filoloji bölümüne girdi. Fakat maddi problemler nedeniyle üniversite eğitimini tamamlayamadı. Mehmet Ali Birand, 3 yaşındayken hayatının kabusu haline gelen bir kaza geçirdi. Bacağına kaynar su dökülmesi sonucunda 5 ameliyat geçirdi.

Cemre Güngören ile evlendikten sonra Brüksel’e yerleşen Birand 20 yıl Brüksel de yaşadı. Belçika vatandaşlığı da bulunan Birand’ın, bu evlilikten Umur Ali adında bir çocuğu vardır. Birand iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmekteydi. Mesleğine Abdi İpekçi vasıtasıyla 1964 yılında başlamıştır. İlk çalıştığı yer Milliyet gazetesidir. Brüksel de 20 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye dönen Mehmet Ali Birand TRT1 kanalında 32. Gün isimli haber programına başladı. Mehmet Ali Birand bu programla adını duyurdu ve programı oldukça başarılı oldu. Günümüzün en bilinen gazetecileri;  Can Dündar, Mithat Bereket, Ali Kırca, Cüneyt Öztemir gibi isimler bu program için çalıştı. 1988 yılında Lübnan’ da bir PKK kampında Abdullah Öcalan ile görüştü ve bu röportajın Milliyet Gazetesinde yayınlanması sonucu gazete toplatıldı ve yayın yasağı geldi. 2009 yılında CNN Türk ve Kanal D‘nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 

Mehmet Ali Birand pankreas kanserine yakalandıktan sonra tedavisi için gerekli olan bir çok ameliyat geçirdi ve en son safra kesesindeki stentlerin değişmesi için girdiği ameliyat sonrası yoğun bakımda hayatını kaybetti. 17 Ocak 2013 tarihinde hayata gözlerini yuman Birand, Anadolu Hisarı’nda aile kabristanlığına gömülmüştür.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Mehmet Ali Birand Kimdir? Mehmet Ali Birand Neden Ölmüştür? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık