DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mehir Nedir? Mehir Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

21.10.2014
34 kez görüntülendi

Mehir Nedir? Mehir Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

“Mehir nedir, Mehir miktarı ne kadar olmalıdır? Mehir ne zaman verilir?” sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Mehir Nedir?

Mehir, evlilikte erkeğin kadına vermekle yükümlü olduğu altın, eşya veya bir menfaattir. Dini nikah yapıldığı durumlarda dini vecibeler gereğince verilmesi gerekmektedir. Mehir; kadına verilen değerin ifadesidir ve kadının boşanma, anlaşmazlık gibi olumsuz durumlardaki dayanağıdır. Dini yükümlülükler gereğince erkeğin kadına mehir vermesi gerekir, fakat kadın aldığı mehiri kocasına ve ailesine bağışlayabilir veya hiç kabul etmeyebilir.

Mehir Miktarı Ne Olmalıdır?

Mehir miktarı için bir üst sınır bulunmamaktadır, erkek dilediği kadar mehir altın veya mal verebilir. Alt sınır ise mezhepten mezhebe farklılık göstermektedir. Belirlenen alt sınır genellikle 5 gram altındır. Bu miktarın altında mehir vermek uygun olmaz.

Mehir Ne Zaman Verilmelidir?

Mehir vermek için kesin bir zaman yoktur. Bunu eşler kendi aralarında belirler. Fakat mehir kadının hakkı olduğu için, kadın mehir almadan önce kendini kocasına teslim etmeme hakkı vardır. Mehir ile ilgili üç durum vardır.

1)Zifaf: Cinsel ilişki yaşanması durumunda kadın mehrin tamamına hak kazanır.

2)Halvet-i sahiha: Eşlerin kimsenin olmadığı bir odada, kimsenin göremeyeceği bir yerde bir müddet yalnız kalma durumlarıdır. Bu durumda kadın mehrin tamamına hak kazanır.

3)Eşlerden birinin ölümü: Nikahtan sonra eşlerden birinin ölümü halinde mehir kesinleşir. Ölen kadın ise mirasçıları mehri isteme hakkı vardır. Ölen koca ise cinsel ilişki gerçekleşmemiş olsa bile kadın mehrin tamamına sahip olur.Eğer nikah esnasında mehir tespit edilmemiş ve eşlerden biri cinsel ilişkiden önce ölmüşse kadın mehr-i misile hak kazanır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık