DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Meddah Kimdir? Meddah Ne İş Yapar?

09.07.2014
138 kez görüntülendi

Meddah Kimdir? Meddah Ne İş Yapar?

Kültürümüzün en önemli parçalarından bir tanesidir Meddahlık. Meddahlık geleneği hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Meddah Kimdir?

Meddah; bir topluluk önünde hikayeler anlatan, taklitler yapan, dinleyicileri eğlendiren ve ufkunu genişleten kişidir. Kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan meddahlık geleneği meddah ismi altında olmasa da bazı yerlerde devam ettiği bilinmektedir.

Meddah Ne Anlatır?

Meddah, anlattığı hikayeleri günlük yaşamdan seçebileceği gibi, masallar, efsaneler, destanlar arasından da seçebilir. Gün ve zaman koşullarına göre kendi kurmacası olan bir hikayeyi de anlatabilir.

Meddah İşini Nasıl ve Nerede Yapar?

Meddah, kahvehane ve hanlar gibi kalabalık yerlerde topluluğa karşı tek kişilik tiyatro gösterisini yapar. Kahvehanelerde herkesin görebileceği yüksekçe bir yere oturur, bir eline makreme denen mendilini, diğerine de değnek denen sopasını alır. İki eşyasını da taklit yapmak ve seyirciyi yönlendirmek amacıyla kullanır. Her kesimden insan meddah dinlemek için çok önceden yerini alır, heyecanla gösterinin başlamasını beklerdi.

Meddahlığın günümüzde “stand-up” diye tabir edilen tek kişilik ve güldürü – taklit esasına dayanan gösterilerin temelini attığı bilinmektedir. Bazı sinema ve dizilerde de meddahlık geleneği yaşatılmaya gayret edilmektedir. Örneğin “Ekmek Teknesi” dizisinde “Heredot Cevdet” karakterinin kahvehanede tarihi hikayeler anlatması, meddahlık mesleğinin günümüz şekline bir örnek olarak gösterilebilir.

Meddah ayrıca, gösterinin sonunda bir sonraki gösterisinin nerede ve ne zaman yapılacağını söyler, hata ettiyse özür diler ve gösterisini bitirir. 20.yüzyılın en bilindik meddahları Aşkî ve Sururî‘dir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Meddah Kimdir? Meddah Ne İş Yapar?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık