DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? GELECEĞE YÖNELİK BİR MESLEK MİDİR?

11.04.2014
200 kez görüntülendi

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? GELECEĞE YÖNELİK BİR MESLEK MİDİR?

Ülkemizde sadece 3 üniversitede bölümü bulunan Matematik Mühendisliğini ele alıyoruz bu yazımızda. İnsanlar tarafından bilinmeyen, senede sadece 200 e yakın mezun veren bir bölümdür. Ayrıca iyi derecede matematik bilgisine sahip, mühendislik eğitimi almış, endüstriyel problemleri modelleyerek çözebilen mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan mühendislik dalıdır.

Bölümden mezun olup

– Yazılım Uzmanı/Mühendisi,
– Veritabanı Uzmanı/Yöneticisi
– Sistem Analisti / İş Analisti,
– Özel Öğretmen ( Dershane Öğretmeni ),
– Bilgi İşlem Elemanı/Sorumlusu
– Üniversite Öğretim Görevlisi (Akademik Kariyer)

gibi ünvanlar ile özel sektörde ve üniversitelerde görev alabilmekte ve ülke ortalamasının üzerinde gelir elde eden bir Mühendis olabilmektesiniz. Bölüm ile ilgileniyor iseniz bölüm mezunu olup bu ünvanlar ile çalışan tanıdıklarınızdan kesinlikle bilgi almalısınız.

Şunu da ayrıca belirtmek istiyorum ki, bölümü kazanmakla herşey yeni başlıyor, çalışma temponuzu düşürüp “ben oldum” moduna girerseniz, yaniişi baştan gevşetirseniz 7 yılda bitiremeyeceğiniz bir bölüm haline de gelebilir Matematik Mühendisliği. Ancak, düzenli ve verimli bir çalışma temposo ile bölümü rahatlıkla bitirebilir, hatta kendinizi yukarıda saydığım alanlardan birinde özel olarak geliştirerek aranan bir mühendis konumuna da ulaşabilirsiniz.

Bir gerçek ki, ülkemizin bu bölüm mezunlarına ihtiyacı giderek artıyor. Özellikle bilişim ve bankacılık sektörleri ve genel endüstri dallarında bu ihtiyaç artışı günden güne hissediliyor. Doğal olarak ta sektörlerdeki bu açık oluşumu diğer vakıf ve devlet üniversitelerimizi Matematik Mühendisliği Bölümünü barındırma yönünde tetikleyecektir.

Ayrıca Matematik Mühendisliği Bölümünün müfredatına, genel içeriğine ve öğrencilerine kazandırdığı becerilere değinelim.

Öncelikle her mühendislik bölümünde olduğu gibi ilk 2 yıl genel mühendislik dersleri verilmektedir bölümde. Fakat tabiki alan dersleri olan Cebir, Fen ve Matematik Analiz dersleri içerik olarak diğer bölümlere nazaran daha ayrıntılı ve zengindir. Yine bu ilk iki yılda diğer mühendislik dallarından farklı olarak ( Bilgisayar Mühendisliği hariç ) temel programlama dersleri Basic yada Fortran değil C ile verilmektedir.

İlk 2 yılda öğrenci öncelikle matematiğin tahmin ettiğinden çok daha fazla deniz derya olduğunu anlar. Buna sebep ise matematik analiz derslerinin içeriklerinin sınav sisteminde (ÖSS) edinilen becerilerden çok daha farklı şeyler istemesidir.

Yani artık;

  • Çeviklik,
  • Kısa yoldan sonuca gitme,
  •  Mantığı kullanıp şıkları eleme

Ve benzeri yetenekler değil,

  •  Neden-Sonuç ilişkisini iyi analiz etme,
  •  Alternatif varsayımlar oluşturabilme,
  •  Hipotez-Teori kurabilme,
  • Teoriyi ispat edebilme

yetenekleri ön plana çıkmaktadır. Kısacası öğrenci test çözmemekte, teori ispatına yoğunlaşmaktadır.

Bunların yanısıra öğrenci, programlama kavramı ile tanışmakta ve lojik ve C dersleri sayesinde matematik ile bilgisayar donanımı ve yazılımı arasında köprüleri kurabilmektedir.

İlk iki yıl bitiminde mühendislik altyapısını alan öğrenci artık alan derslerine iyice yönelmeye hazırdır. Nitekim 3. yılda tabiri caizse baba dersler denilen alan dersleri geliverir öğrencinin karşısına. Bunlar;

– İstatistik
– Algoritma ve Veri Yapıları
– Kompleks Analiz
– Veri Yönetimi ve Dosya Yapıları

dersleridir ki, hakkaten bu dersler insanların “zor bölüm” önyargılarının altını sağlam şekilde doldurur niteliktedir

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık