DOLAR: 3.59 TL
EURO: 3.91 TL

Masadar Şehrinin Özellikleri Nelerdir?

28.07.2014
79 kez görüntülendi

Masadar Şehrinin Özellikleri Nelerdir?

Doğanın kötü kullanılması ve Dünya’nın bundan kötü bir şekilde etkilenmesi insanları alternatif şeyler üretmeye doğru sürüklemiştir.Bunlardan biri de Masadar Şehri projesidir.Bizde sizler için asrın projesi olan Masadar Şehri’ni şimdi okuyacağınız yazımızda mercek altına aldık.

MASADAR ŞEHRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Masadar şehri geleceğin kenti olarak tasarlanmıştır ve şu an dünya üzerindeki en görkemli projelerden biridir.Bu şehirde elektrikten yüzde 75 sudan ise yüzde 80 tasarruf yapılması tasarlanırken karbon salınımının da sıfıra düşürülmesi planlanmaktadır.Bu şehirde sadece güneş enerjisi kullanılacak olup 25 yıl içerisinde 2 milyar dolarlık petrol eşdeğerinde enerji tasarrufu yapılacaktır.Ayrıca bu kente otomobil sokulmayacak olup ulaşım güneş enerjisi ile çalışan araçlarla sağlanacaktır.

Yaklaşık 50 bin kişinin yaşayacağı bu şehirde enerji kendi kendi döndürebilecek bir şekilde üretilecek ve karbon ayak izi bırakılmayacaktır.Şehrin enerji üretiminin temelinde atıkların geri dönüştürülmesi yatmaktadır.Bu şehir 2008 yılının Şubat ayında inşa edilmeye başlanmıştır ve 2020 yılında sona erdiğinde 50.000 kişinin yaşayabileceği konut ve 1500 işletme ile hazır olacaktır.

ENERJİ

Masadar şehridni planlayanlar enerjiden tasarruf etmek için minimum düzeyde enerji harcamayı planlıyorlar.Şehre bitişik 22 hektarlık bir alana kurulacak güneş panelleri enerji üretimi için temel oluşturmaktadır.

SU

İlk olarak kişi başına düşen günlük su 180 litre olarak tasarlansa da daha sonra bu rakamın 105 e düşürülmesi planlanıyor.Abu Dhabi’de ortalama şu an 550 litrenin altında.Su verimliliği çeşitli üretimler ve sulamada kullanılacak mikro sulama ile sağlanacak.

ULAŞIM

Ulaşım olarak ilk başta yürümek ve bisiklet planlanmaktadır.Daha sonra elektrikli ulaşım olan elektrikli otobüsler ve elektrikli ray sistemleri geçerlilik kazanacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Masadar Şehrinin Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık