DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.96 TL

Makine Mühendisi Ne iş Yapar? Makine Mühendisliği İş İmkanları Nasıldır?

10.07.2014
214 kez görüntülendi

Makine Mühendisi Ne iş Yapar? Makine Mühendisliği İş İmkanları Nasıldır?

Makina mühendisliği çocukluktan itibaren bir çok gencin hayallerini süsleyen bir bölümdür. Peki nedir bu makina mühendisliği sevdasının altında yatan sebep? Makina mühendisi ne iş yapar, nerelerde çalışabilir? Bunlar ve benzeri soruları cevaplayarak tercih yapmaya hazırlanan gençlere rehber niteliğinde bir yazı yazmak istedik.

Makina Mühendisi Kimdir?

Öncelikle Makina Mühendisi, ana mühendislik dalında eğitim almış, sözlükteki mühendis kelimesinin hakkını vermeyi hedefleyen kişidir. Almanya başta olmak üzere bir çok ülkede mühendis dendiği zaman akla ilk gelen kişiler makina mühendisleridir. Her türlü zorlu eğitim süreçlerini atlatıp bir şekilde okulunu bitirdikten sonra, iş hayatına atılmış makina mühendisleri, üst düzey yöneticilikten üretim bandındaki işçinin yaptığı işe kadar her aşama hakkında bilgi sahibi olan kişidir.

Makina Mühendisi Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Makina mühendisi çok çeşitli alanlarda iş imkanına sahiptir. Bölüm, yapısı gereği 5 ana alana ayrılmaktadır, bunlar:

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Tesisat
  • Malzeme
  • Kontrol

Durum böyleyken beş farklı dalda beş farklı mesleği aynı “makina mühendisliği” diplomasıyla icra etmek mümkün oluyor. Otomotiv sektörü şu an en ciddi anlamda gelişime açık sektördür. Daha çevre dostu ve daha az enerji harcayan, bütçe dostu elektrikli araçları caddelerde göreceğimiz günler artık çok uzakta değil, 10-15 yıl içerisinde elektrikli arabalar caddeleri ele geçirmiş olacaklar. Bu araçların tasarımından üretimine kadar da sorumlu ve yetkili kişiler de makina mühendisleridir.

İkinci alan enerji. Beyaz eşya sektöründe bundan 10 yıl önce C sınıfı B sınıfı buzdolapları vardı, A sınıfı almak çok zordu fiyatları sebebiyle. Fakat bugün A+++ enerji sınıfında buzdolabı, çamaşır makinaları çok da abartı olmayacak fiyatlarla mağazalarda görülebiliyor. Bunların araştırılıp geliştirilmesinde de başrolü oynayan insanlar yine makina mühendisleridir.

Bir şehire doğalgaz hattı döşenecek. Hesapları yapılacak, çizimleri yapılacak. Kim yetkili görev üstlenecek. Tabi ki makina mühendisi.

Malzeme sektörü. Teknelerin, gemilerin dışından tutun, uçakların pervanelerinin emniyetine kadar her alanda çalışılabilecek, sürekli gelişime açık ve sonu olmayan bir alandır malzeme sektörü.

Tüm bu alanlar ilginizi çekmedi mi? Olsun yine size uygun bir alan var. Robotik alanı. Yakın gelecekte olur mu bilinmez ama artık bulaşık yıkayan, ütü yapan, ev işlerini halleden robotlar hayal çıktılar. Belki de 20 yıl sonra evlerimizde robotlarla birlikte, Jetgiller tadında yaşayacağız.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Makine Mühendisi Ne iş Yapar? Makine Mühendisliği İş İmkanları Nasıldır? , 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık