DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı

17.03.2014
158 kez görüntülendi

Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından yapılacak 18 kilometrelik yeni metro hattı ile Mecidiyeköy ve Mahmutbey birbirine bağlanacak

Mahmutbey’den metroya binen bir kişi Mecidiyeköy’e 27 dakikada gidecek. Sistem diğer toplu ulaşım araçları ile de entegreli şekilde çalışacak.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlayacak olan 18 kilometre uzunluğundaki Mecidiyeköy – Kağıthane – Alibeyköy – Mahmutbey birbirine bağlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Her yerde metro, her yere metro” hedefi doğrultusunda Avrupa yakasında bir büyük metro hattının daha inşaatına başlıyor.

2 METRO VE 1 TRAMVAY HATTI İLE ENTEGRE OLACAK

Mecidiyeköy – Kağıthane – Alibeyköy – Mahmutbey Metro Hattı, Mecidiyeköy’de mevcut metro istasyonuyla entegre olarak başlayarak Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Topkapı – Edirnekapı – Habibler Tramvay Hattı’na entegre olacak, oradan Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden devam ederek Mahmutbey’de yeni hizmete açılan Otogar – Bağcılar Kirazlı – Mahmutbey – Başakşehir – Olimpiyatköy Metro Hattı’na bağlanacak. İş ve yerleşim bakımından yoğun alanlardan geçecek. Metro hattı daha sonra Mecidiyeköy’den Beşiktaş üzerinden geçerek Kabataş’a kadar uzatılacak.

18 KM HAT UZUNLUĞU, 15 İSTASYON, GÜNDE 1 MİLYON YOLCU

18 km uzunluğundaki Mecidiyeköy – Kağıthane – Alibeyköy – Mahmutbey Metro Hattı, 15 istasyondan oluşacak. Kabataş’a kadar uzatılacak hattın 48 ayda tamamlanması hedefleniyor. Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı ile saatte tek yönde 70 bin yolcu taşınabilecek. İşletmeye açıldığında günde yaklaşık “1 milyon” kişinin bu hat ile yolculuk edeceği tahmin ediliyor. 144 araç ile işletmeye açılması planlanan metro hattında, Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe Metro Hattı’nda kullanılacak araçlar gibi sürücüsüz olarak hizmet verecek. Metro hattı ile Mecidiyeköy ve Mahmutbey arasındaki yolculuk süresi 27 dakikaya, Çağlayan ve Gaziosmanpaşa arası 13 dakikaya, Mecidiyeköy ve Alibeyköy arası 7,5 dakikaya inecek.

Hat tamamlandığında Mahmutbey’den metroya binen bir yolcu, Yenikapı’ya 39,5 dakikada, Sarıyer Hacıosman’a 45 dakikada, Üsküdar’a 48,5 dakikada, Kadıköy’e 52 dakikada, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 95,5 dakikada ulaşacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro Hattı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık