DOLAR: 4.15 TL
EURO: 5.14 TL

Madde Bağımlılığı Nedir? Madde Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

25.07.2014
138 kez görüntülendi

Madde Bağımlılığı Nedir? Madde Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Madde bağımlılığı günümüzde bonzai‘yle beraber çok fazla gündeme geldi ve bizler de madde bağımlılığı nedir, madde bağımlılığı nasıl tedavi edilir gibi sorularınızı yanıtlamak için bu yazımızı yazdık.

Madde Bağımlılığı Nedir?

Beynimizin işlevlerini yerine getirmesi için bir çok kimyasal madde bulunur. Bağımlılık yapan yada keyif verici madde olarak kullanılan maddeler beyinde olumsuz etki yaratır ve hissetme biçimimizi değiştirirler. Yani alınan yabancı maddeler vücut işlevini bozar ve normal çalışan sistemi olumsuz yönde etkiler. İnsan beyni çalışır durumda iken bir seri reaksiyon işlemi gerçekleşir. Aynı zamanda iletilerin beyinden sinir sistemine iletilmesinde de yine kimyasal reaksiyonlar devreye girer. Bu nedenle duygularımızı ve hissettiklerimizi değiştirmesi için aldığımız herhangi bir yabancı maddenin beyni olumsuz etkilememesi imkansızdır. Hatta bazı uzun süreli kullanımlar da şizofreni, depresyon gibi beyinle ilgili hastalıkların benzerlerine yada kendilerine yol açtığı bilinmektedir. Bağımlılık yapan maddelerin etkileri beyinde görülür. Beyine ulaşırken izledikleri yolların farklılığı uyuşturucunun da bir nevi kalitesini yada kalitesizliğini belirler. Etkileme süresi, etkileme şiddeti kullanıcılar arasında en önemli kriterdir. Her tip uyuşturucuda da yabancı maddeler beyine kan yoluyla taşınır. Yabancı maddeleri vücuda alma yolları;

  • Enjektör kullanarak
  • Solunum yoluyla
  • Ağız yoluyla

Madde bağımlılığı iki ana başlıkta incelenebilir; psikolojik bağımlılık ve fiziksel bağımlılık. Psikolojik bağımlılık, alışkanlık olarak adlandırılır. Fiziksel bağımlılık ise müptelalık olarak adlandırılır.

Madde Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Madde bağımlılığı bir sağlık problemidir ve tedavisi mümkündür. Tedavi ilkelerini uygulayan kişilerde uyuşturucu maddeyi bırakma ihtimali çok yüksektir. Bağımlı kişi uyuşturucu kullanmayı bıraktıktan sonra bir daha hiç bir zaman uyuşturucu kullanmamalıdır. www.maddebagimliligi16.com web sitesinde tedavi süreci şu şekilde anlatılmıştır;


Öncelikle kişi başvurduğu zaman bedeninin bu maddeden arındırılması gerekir. Buna detoksifikasyon adı verilir. Eroin gibi bazı maddeleri aniden kendi başına bırakmak tehlikeli olabilir. Bu nedenle kontrol altında bırakmak gereklidir.
Daha sonra kişinin kendini tanıması, maddeyi kullanma davranışını öğrenmesi, madde kullanma nedenlerini anlaması, tekrar başlamaması için neler yapması gerektiğini öğrenmesi sağlanır. Ancak uzun süre kontrollere gelmesi, tedavi programına devam etmesi gerekir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Madde Bağımlılığı Nedir? Madde Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık