DOLAR: 3.81 TL
EURO: 4.09 TL

LÜSYEN SENDROMU NEDİR? LÜSYEN HANIM KİMDİR?

03.04.2014
82 kez görüntülendi

LÜSYEN SENDROMU NEDİR? LÜSYEN HANIM KİMDİR?

Psikolojide ‘Ne seninle ne de sensiz’ çıkmazında yaşanan ilişkilere Lüsyen Hanım sendromu denilir.

Peki, adı bu ilişkilere ilham olan Lüsyen Hanım kimdir?

 Brüksel’de bir baloda tanıştıklarında Lüsyen 18, Hamid ise 60 yaşındaydı. Eşini yeni kaybetmiş olan Hamid uzun süredir yazmıyordu. O gece o baloda ilhamına tekrar kavuştu.

Lüsyen ailesini ardında bırakarak Abdülhak Hamid’le beraber yeni vatanına İstanbul’a doğru yola çıktı. Hamid, artık O’nun için anne, baba, kardeş, eş yani her şeydi. İkisini bekleyen aşkla, zorluklarla, ayrılıklarla, kavuşmalarla, sitemlerle dolu 25 yıllık yolculuk böylece başladı. Yani Lüsyen’in dönemin Şair-i Azam’ı Abdülhak Hamid’le yaşadığı gelgitli aşk bu sendromunun hakkını sonuna kadar veriyordu.

Can Dündar’ın “Lüsyen” Romanı

Can Dündar’ın 2010 yılında kaleme aldığı “Lüsyen” adlı eser sadece Lüsyen ve Hamid arasında geçen fırtınalı aşkı konu edinmiyor. 1912 yılıyla başlayan kitap kapsadığı dönem itibariyle Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılışını, 1.Dünya Savaşı’nı, Kurtuluş Savaşı’nı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu da bir Belçikalı ve bir Türk’ün gözünden bizlere aktarıyor. Yaşanan karmaşık dönemi âşık bir çiftin penceresinden izliyoruz.

Geniş bir zaman dilimini içeren roman, sayfalarında Atatürk’ten Nazım Hikmet’e, Oscar Wilde’dan Karındeşen Jack’e kadar dönemin pek çok tanınmış ismini misafir ediyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık