DOLAR: 3.64 TL
EURO: 3.89 TL

Lupus Hastalığı Nedir? Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

18.07.2014
173 kez görüntülendi

Lupus Hastalığı Nedir? Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lupus hastalığı, adı ve anlamı pek fazla bilinmeyen bir hastalıktır. Selena Gomez’in hakkında bir kaç yıl önce çıkan lupusa yakalandığına dair haberler, bu hastalığı biraz tanımamıza neden olmuştur. Lupus hastalığı hakkında merak ettiklerinizi sizler için yazdık. Bu yazımızda lupus hastalığı nedir ve lupus hastalığı belirtileri nelerdir sorularını yanıtladık.

 

Lupus Hastalığı Nedir?

Bağışıklık sisteminin çevre doku ve organlara saldırması lupus hastalığı olarak adlandırılır. Lupus hastalığının hedef bölgeleri genellikle cilt, böbrek, kan hücreleri, beyin ve akciğerlerdir. Belirtilerinin çok farklı bölgelerde ortaya çıkmasından ötürü teşhisi oldukça zordur. Genellikle eklemler de başlayan ağrılarla yön bulan bu hastalık 20-40 yaş arası kadınlarda sıkça görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda lupus hastalığı 100.000 kişi içinde ortalama 70 kişi de bu hastalığın görüldüğü ve kız çocuklarında görülme olasılığının erkek çocuklarına göre üç kat fazla olduğu tespit edilmiştir. Fakat Türkiye için böyle bir araştırma yapılmamıştır.  Lupus tedavisi için sıtma ilaçları, kortizon ve bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavisiyle birlikte hastalık kontrol altına alınabilir.

Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lupus hastalığı birden fazla organda ortaya çıkabildiği için belirtileri oldukça fazladır. Genel lupus belirtisi yüz bölgesindeki döküntülerdir.Diğer belirtiler ise;

  • Işığa duyarlılık
  • Ağız ve burun bölgesinde aft
  • Eklem yerlerinde şişlik
  • Kalp ve akciğerlerde iltihap
  • Nöbetler
  • Anemi
  • Ciltte döküntü

Hafif yaşanan Lupusta kısa süreli ilaç tedavisi ya da derinin güneşten korunması yeterli olacaktır. Dinlenme,güneş ışınlarından bir süre uzak kalma ve özellikle tuzlu beslenme Lupus hastaları için en uygun tedavi yöntemidir. 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Lupus Hastalığı Nedir? Lupus Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık