DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.05 TL

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

27.08.2014
58 kez görüntülendi

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni doğum yapmış kadınlara lohusa denir. Lohusalık dönemi çok hareket etmeden sağlıklı beslenerek ve bol bol dinlenerek geçirilmelidir. Peki lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu sorununun cevabını sizler için araştırdık.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle doğum sonrasında kanamalara değinecek olursak, bu kanamalar ilk gününde kırmızı ve yoğun olsa da ilerleyen günlerde azalır ve pembe renge döner. Daha sonra akıntı halinde devam eder. Dikiş yerlerinin kuru tutulması bu noktada çok önemlidir. Kanamanın çoğalması ve ateş çıkması gibi  durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır. Rahatlıkla duş alınabilir fakat duştan sonra dikiş yerleri güzelce kurutulmalıdır. Hijyenik pedlerin 3-4 saatte bir yenilenmesi gerekir ve  iç çamaşırları pamuklu olmalıdır. Ayrıca iç çamaşırları mikropları öldürme amacıyla ütülenerek giyilmelidir.

Her tuvaletten sonra perinenin önden arkaya doğru yıkanması ve kurulanması gerekir. Perine bölgesinin kuru ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Doğum sonrası ilk zamanlarda sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma olabilir. Aynı şekilde büyük tuvalet sırasında ağrı olabilir ya da olacağını hissedip tuvalete gitmekten çekinilebilir.

Doğumdan sonra anneler beslenmelerine hem kendi sağlıkları için hemde süt üretebilmek için çok dikkat etmelidir. Özellikle lifli gıdalar ve sıcak su lohusalar için tavsiye edilmektedir. Yeni anne olan kadınlar günde 2-3 litre su içmelidir. Doğumdan sonra hareket etmek kan dolaşımını sağlayıp iyi gelse de sezeryan olan kişilerde dikişlere zarar verecek hareketler sakıncalı olabilir. Normal doğum yapan anneler kendilerini hazır hissettiklerinde yataklarından kalkabilirken sezeryanla doğum yapan anneler ortalama 7 saat sonra kalkabilirler. Yeni doğum yapan anneler için dinlenmek ve sağlıklı uyku uyumakta çok önemlidir. Gece uykusunda rahatsız edilmemesi gereken lohusalar, öğlen yemeğinden sonra da 2 saat uyulmalıdır.VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık