DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Lise Tercihleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

26.08.2014
71 kez görüntülendi

Lise Tercihleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?
İyi ve donanımlı bir lise aynı zamanda geleceğinin temel taşlarından biri olan iyi bir üniversite demektir. Bunun için en az üniversite tercihi kadar lise tercihleri de oldukça önemlidir. TEOG sonuçlarına göre tercih yapması gereken öğrenciler veya veliler bu yazımızdan tercihlerle ilgili detaylı bilgiler edinebilirler.

Lise Tercihleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Öncelikle tercihlerin başvurularının teslim tarihlerini verelim. Başvuru teslim tarihi 31 Temmuz-8 Ağustos olarak yerleştirme takviminde belirtilmiştir. Kesin kayıt tarihleri 22 Ağustos 2014 tarihine ilan edilecektir. Tercihler online yada mezun olunan okuldan yardım alınarak yapılabilir. Online olarak yapılan tercihlerde https://e¬okul.meb.gov.tr web sitesi kullanılacaktır. Bu yıl meslek liseleri tercihleri yapılırken meslek alanı seçilmeyecek, alanlar 10. sınıfta öğrencilerin başarısı ve istekleri doğrultusunda belirlenecektir.  Tercih listesinde 15 adet boşluk olacak ve en fazla 15 okul tercih edilebilecektir.

Tercih yapacak olan öğrenciler tercihlerini yaparken yüzdelik dilim, başarı puanı, Türkiye sıralaması ve okul kontenjanlarını dikkate almalıdır. Tercihlere göre yerleştirme sonuçları geldikten sonra yedek kayıt gibi bir işlem olmayacaktır. Tercih sonucunda yerleştirildiğiniz okula kesin kadınız sistem tarafından yapılacak ve ailelerin herhangi bir kayıt işlemiyle uğraşmalarına gerek kalmayacaktır.

Tercih edilebilecek liselerin listesi ve tanıtımları http://oges.meb.gov.tr web sitesinde yer almaktadır. Okulunuzu tercih ederken buradaki bilgilere bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık