DOLAR: 3.71 TL
EURO: 3.92 TL

Likya Birliği Nedir? Likya Uygarlığının Başkenti Neresidir?

20.10.2014
101 kez görüntülendi

Likya Birliği Nedir? Likya Uygarlığının Başkenti Neresidir?

Likya Birliği Nedir? Likya Uygarlığının Başkenti Neresidir? Likya

Likya Birliği Nedir?

Likya tarihte bilinen ilk demokratik birliği kurmuştur. Teke Yarımadası civarındaki şehir devletleri sahip oldukları önemin bilinciyle bir araya gelmiş ve hem bir ortak kültür yaratmış, hem de bunu paylaşmışlardır. Likya Birliği‟ni bölgedeki irili ufaklı 23 kent oluşturmaktadır. Bu şehirlerin stratejik önemlerine ve boyutlarına göre alınacak kararlarda 3, 2 veya 1 oy hakları bulunur. Bu şehirlerden en büyükleri şunlardır:

XANTHOS: Likya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehri.
PATARA: Likya’nın önemli bir limanı ve ticaret şehri.
PINARA: Xanthos vadisindeki önemli yerleşimlerden.
MYRA: Erken Bizans Dönemi’nde Likya’nın başkenti ve piskoposluk merkezi
TLOS: “Yanartaş Efsanesi”nde adı geçen üç başlı alev saçan ejder Chimera’yı öldüren Bellerophon’un resmedildiği kayadan oyma mezarın bulunduğu şehir.
OLYMPOS: Yanartaş efsanesinin gerçekleştiği şehir.
SĠMENA: Kekova Adası‟nın karşısındaki, en az tahrip olmuş şehirlerden biri.
LETOON: Kutsal tapınma merkezi olan şehir. Burada Leto‟ya ve ikiz çocukları Apollo ve Artemis’e adanmış tapınaklar yer alır.

Başkent Xantos

Bugün Antalya’nın Kınık beldesindeki Eşen Çayı’nın vadisinde bulunan Xanthos, Likya Uygarlığı‟nın en büyük dini ve idari merkezi idi. Cesaretleri ve gururlarıyla efsanelere konu olan Xantos halkı, savaşı kazanamayacaklarını anladıklarında toplu intihar etmeleriyle tanınırlardı. Kentin gelişmesi M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender‟in fethinden sonra hız kazanır. Roma devrinde Pamphylia ile beraber imparatorluk eyaleti yapılır. Bugün Xanthos Antik Kenti‟nde, Seleukos ve Roma egemenliğinin izleri görülür. Bizans döneminde surlar onarılır, manastır yapılır. Daha sonra piskoposluk buraya getirilir.
Kentin güneyinde, M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen bir kapı ve ardında İmparator Vespasianus‟a air zafer kemeri yer alır. Antik akropol güneybatıdadır. Kuzeydeki Roma dönemi akropolisinde manastır bulunur. Roma dönemine ait olan antik tiyatronun batısında görkemli mezar anıtları vardır ve Xantos‟un simgesi durumundadır. 1838′de Ingiliz Charles Fellows tarafından yapılan araştırma çalışmaları sırasında keşfedilen bu bölgedeki diğer kalıntılar arasındaki Nereidler Anıtı, Harpyler Anıtı, Payava Lahdi, Aslanlı Mezar İngiltere‟ye kaçırılmış ve British Museum‟da sergilenmektedir. Xantos‟taki örnekler alçı replikalardır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Likya Birliği Nedir? Likya Uygarlığının Başkenti Neresidir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık