DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL

LATİN DANSLARI VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

20.04.2014
1.526 kez görüntülendi

LATİN DANSLARI VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Dans ederken tüm endişelerinizden kurtulup aradığınız huzura bir adım daha yaklaşmış olduğunuzu hissedeceksiniz. Müziğin akışına bırakın bedeninizi, ruhunuz müziğin ritmiyle tazelesin sizi!

Hayata farklı bir bakış ve hayatın ta kendisini estetik bir ifade ediş sanatı olan dans, hem eğlendiriyor, hem de günümüz hayat şartlarının getirdiği stresten bizi uzaklaştırıyor. Üstelik dans etmek kilo vermek ve form korumak için de oldukça etkili ve keyifli bir egzersiz!

Son zamanlarda popüler hale gelen Latin Dansları sizi yorucu hayattan biraz da olsa uzaklaştırıp sosyal bir eğlence fırsatı sunmaktadır. Peki o zaman hemen öğrenelim önce nedir Latin Dansı sonra ise nedir bu Latin Dansları çeşitleri….

 

 

Latin dansı salon dansı ve halk dansı olarak yapılan, Porto Riko ve Küba başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinden çıkan ve dünyaya yayılmış olan dansların hepsini birden ifade eden geniş bir ifadedir. Önde gelen Latin kökenli salon dansları ça ça (veya ça ça ça), rumba, merenque, tumba, bachata, bomba, plena, paso doble ve bolerodur. Arjantin Tangosu da Latin kökenli bir salon ve halk dansıdır, ancak kendisi hem stil hem bir spor dalı olarak bağımsız bir kategoridir. Salsa iseAmerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletindeki Spanish Harlem bölgesinde yaşayan Latin Amerika kökenli insanlar arasında ortaya çıkmış bir danstır. Ancak her ne kadar ABD kökenli de olsa salsa stil olarak bir Latin dansıdır.

Çaçarera, gato escondido ve zamba Arjantin halk danslarıdır. Bolivya halk danslarına morenada, kullawada, caporales ve yeni üretilmiş bir dans olan tinku örnek verilebilir. Cumbia ise Kolombiya’ya özgü bir danstır.

 

Salsa

1920′li yılların sonunda Latin Amerika’da ortaya çıkan Salsa dansı, akustik gitar ve çeşitli vurmalı çalgılardan oluşan bir müzik kültüründe, kıvrak Latin ezgilerine sahiptir. Latin ana başlığında toplanan 6 farklı türden en çok bilinen ve en çok ilgi çekenidir. Estetik doğaçlama figürleri ile eğlendiricidir. Erkek rehberliğinde oynanan ve değişik müzik çeşitlerine göre 4′lük ve 8′lik ritimle oynanır.

 

Bachata

Bachata aynı Rap kültürü gibi fakir ve dışlanmışlığın kültürü olarak ortaya çıkmıştır. Dominik Cumhuriyeti’nin varoşlarından Dünyaya yayılan Bachata, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını yansıtır. 1960’ların başında Bachata romantik, gitara dayalı müzikken, ileriki yıllarda müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ile salsa dansı müziği olarak da kabul gördü. Romantizmin yoğun olduğu Bachata da, Salsa’ya oranla daha basit adımlara ve dönüşlere sahiptir.

 

Cha Cha

1950’li yıllarda popüler hale gelen Cha Cha, Mambo’dan türemiştir. Diğer sosyal Latin danslarına göre daha keskin dönüşlere ve adımlara sahiptir. Bir başka deyişle Cha Cha; birinci ve ikinci vuruşlardaki yavaş olmak üzere üç adımdan oluşmaktadır. Hızlı ve enerjik müziklere sahiptir.

Cha Cha Cha müziği; keskin sert neşeli bir yapıdadır. Ancak ezgileri bu duygular yanında özensizlik ve savrukluk da taşır. Müzikte vurgu ilk ölçüdedir. Ritimdeki keskin vuruşlara danstaki anî ve sert hareketler karşılık gelir.

Basit yapısı ve neşeli müziği sayesinde kolayca yayılmış Uluslararası Latin Amerikan Dansları yarışmalarında diğer dansların yanında kendine yer bulmuştur.

 

Tango

Tango, Buones Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır.

Tango sosyal bir üründür. Doğduğu toplumla özdeşleşmiş, onun yazgısını paylaşmıştır. Etki alanını müzikten çok ötelere genişletebilmiş ve bir milletin sosyo-kültürel yaşamının açıklaması olmuştur. Yöresel bir müzik türü olarak ortaya çıkmış ama uluslar arası bir nitelik kazanmıştır. Belki de hakkında en çok kitap yazılan bir müzik ve dans türüdür tango.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık