DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Laptop Pilinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

11.07.2014
60 kez görüntülendi

Laptop Pilinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

“Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Laptop Pillerini Daha Uzun Süre Kullanabilmek İçin Neler Yapılabilir?” gibi sizlerden gelen birçok soru üzerine, faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettik.

Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Teknoloji denizi çığ gibi büyümeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir elektronik alet piyasaya çıkıyor. Günümüzde teknolojik gelişmeler önlenemez bir hal aldı. Herkes hemen hemen her işini akıllı telefonlardan ve bilgisayarlardan yapabiliyor. Fakat nasıl ki biz insanların ertesi gün dinç bir şekilde hayatımıza devam edebilmemiz için uykuya ihtiyacımız var ise, bu bahsettiğimiz elektronik cihazların da kendilerini yenileyebilmeleri, dinlenip dinamik bir şekilde yeni güne başlayabilmeleri için şarj olmaları gerekmektedir. Zira çok önemli bir işin ortasında bizi yarı yolda bırakabilir, pili bitip veri kayıplarına sebep olabilir. İşte bu duruma düşmemek için laptopların pil ömrünü daha verimli şekilde kullanmanın yollarını araştırdık. Pil ömründen maksimum süre yararlanmak için aşağıda hazırlamış olduğumuz listeye göz atabilirsiniz.

  • Laptopunuzu 10-15 gün kadar prize takılı şekilde kullanacaksanız, pilini çıkarın. Her ne kadar Lityum-Ion pilleri şarj dolduktan sonra prizden gelen akımı kesiyor olsalar da, %1 %2’lik şarj deşarj durumları piller için zararlıdır.
  • Laptop pilinizi çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda muhafaza etmeyiniz. Laptop’tan çıkardığınız zaman dolu halde çıkarıp muhafaza ediniz, boş pil muhafaza etmeyiniz.
  • DVD veya USB’den veriler üzerinde çalışmak veya film izlemek, müzik dinlemek yerine, bilgisayarın hard diskine kopyalayıp öyle çalışmak pil ömrünü uzatacaktır.
  • Ekran parlaklığını orta düzeyde kullanmak pil ömrünü iki katına kadar çıkarabilmektedir.
  • Kablosuz ağ ve bluetooth ayarları kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalıdır.
  • Laptop’lar oyundan ziyade günlük işleri kolay yapabilmek, taşınabilirlik açısından pratiklik sağlamak için tasarlanmıştır. Laptop’lardan uzun süre yüksek grafikli oyunlar oynandığı takdirde piliniz zarar görecektir. Laptop’a kaldırabileceğinden fazla yük yüklemeyiniz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Laptop Pilinin Ömrü Nasıl Uzatılır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık