DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kutadgu Bilig Nedir? Niçin Yazılmıştır?

05.04.2014
220 kez görüntülendi

Kutadgu Bilig Nedir? Niçin Yazılmıştır?

Balasagunlu Yusuf Has Hacib tarafından kaleme alınmış olan eserin yazılış tarihi 1069-1070’dir. Alegorik (temsilî) olarak yazılan eserde adalet, baht, akıl ve kanaatı temsilen hükümdar Kün-Togdı, vezir Ay-Toldı, vezirin oğlu Öğdülmiş ve dünya hayatını yadsıyan Odgurmış bulunmaktadır. Kutadgu Bilig, saadet veren bilgi anlamındadır. Mesnevi nazım şekliyle yazılmış eserin ölçüsü fa’ûlün,fa’ûlün,fa’ûlün, fa’ül’dür. İçerdiği konu bakımından bir siyasetnâme olarak kabul edilir. Daha çok devlet teşkilatını düzenleyici nasihatler içerir.

809 Könilik özele keser men işig Ben işleri doğruluk ile hallederim Adırmaz men begsig ya kulsıg kişig İnsanları bey veya kul olarak ayırmam.817 Kerek oglum erse yakın ya yaguk İster oğlum, ister yakınım veya hısmım olsun; Kerek barkın erse keçigli konuk İster yolcu, ister geçici, ister misafir olsun. 818 Törüde ikigü manga bir sanı Kanun karşısında benim için bunların hepsi birdir Keserde adın bulmagay ol mini Hüküm verirken hiçbiri beni farklı bulmaz.

Kutadgu Bilig Nedir?

Kutadgu Bilig, Yûsuf Has Hâcib’in Miladî 1069 senesinde tamamlayarak Kaşgar’da Karahanlı hükümdârı Ebû Ali Hasan bin Süleyman Arslan’a arz ettiği eserdir. Hâkâniye Türkçesi’yle kaleme alınmıştır. Türkler’in İslâm’ı kabulünden sonraki ilk yazılı edebî eserdir. Kutadgu Bilig; mutluluk bilgisi veya kişileri her iki dünyada mutluluğa erdiren bilgi, mânâsına gelmektedir. İşte o eserden bazı tavsiyeler:

– Dünya ve âhireti her ikisini birden elde etmek istersen, şu birkaç işi bırakma; muktedirsen bunları mutlaka yerine getir!
– Gönlünü ve dilini doğru tut!
– Allâh’a sığın, onun emrine itaatsizlik etme!
– Allah’tan ne gelirse ona râzı ol!
– Bütün halka içten gelen merhamet göster.
– Dâima iyilik yap ki, kendin de iyilik bul.
– Halka faydalı ol, onlara zarar verme!
– İyi hareket et, kötülerin zararlarını ortadan kaldır!
– Her sözü dinle, fakat hemen inanma!
– Gönül sırrını açma, onu sımsıkı sakla! Başkasını kıskanma!
– Çok fazla yiyip içme; bu iki işi yapan insanın başı dertten kurtulmaz.
– Kim ve hangi iş olursa olsun, sen onu tatlı dille, güler yüzle karşıla! Her işte tatlı dil kullanırsan, saâdet sana bağlanır.
– Başkasının zararını isteme, kendin de zarar verme; hep iyilik yap! Eğer öfkelenirsen kendini tut, sabırlı ol! Sabretmek er kişi işidir. İnsan sabrederse, göğe bile yol bulur. (Yûsuf Has Hâcib)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık