DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Kuru Üzüm Nedir Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

12.07.2014
72 kez görüntülendi

Kuru Üzüm Nedir Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzüm Nedir Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

KURU ÜZÜM NEDİR?

İçinde A ve B1 vitaminleri,kalsiyum,potasyum,demir gibi mineralleri bulunduran potasyum,taze üzümün potasyum ve karbonat ile yıkanıp ardından zeytinyağı ile parlatılıp,sarartılıp,kurutulması ile elde edilir.

KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI NELERDİR?

Genel sağlık açısından kuru üzümün faydaları çok fazladır.Bunu yanı sıra kuru üzüm çok iyi bir enerji vericidir.Gün içerisinde enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anlarda çikolata,bisküvi gibi yiyecekler yemek yerine 1 avuç kuru üzüm yemeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.Peki daha detaylı olarak bakacak olursak kuru üzümün faydaları nelerdir?

Kemik Sağlığı : Çok fazla dillendirilen bir mineral olmasa da çeşitli yollarla vücuda alınan kalsiyumun vücut tarafından daha etkili bir biçimde emilmesine yardımcı olan boron minerali için kuru üzüm çok önemlidir.Araştırmacıların elde ettikleri sonuçlara göre boron minerali östeoporoza karşı koruma sağlarken menopoz sonrasında uygulanan östrojen tedavisine de yardımcı oluyor.

Antioksidan Etkisi : Kuru üzüm diğer bazı meyveler gibi antioksidan etkisi olan fenol bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.Fenollerin görevi hücreyi bir takım tahribatlar karşı korumaktır.

Göz Sağlığı : Ülkemizde de sıkça görülen ve genellikle 50 yaş üstü insanlarda ortaya çıkan makula dejenerasyonu riskini kuru üzüm sayesinde azaltabilirsiniz.Araştırmacılara göre hergün 3 kase taze meyve yemek bu hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.Ancak 3 kase meyve yemek size sor geliyorsa bu kaselerden birini meyve kasesi yerine kuru üzüm kasesi yapabilirsiniz.

Sindirim : Güzel bir şekilde çalışan bir sindirim sistemi için kadınlar her gün 25 erkekler ise 38 gr besin lifi almalıdır.Günümüzde yoğun iş temposuyla birlikte belirlenen bu miktarlarda besin lifi alımı pek mümkün olamayabiliyor.Bu nedenle her gün bir avuç kuru avuç yenmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kuru Üzüm Nedir Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık