DOLAR: 4.72 TL
EURO: 5.53 TL

Kurtlar Vadisi’nde Kim Kimdir?

19.03.2014
235 kez görüntülendi

Kurtlar Vadisi’nde Kim Kimdir?

Kurtlar Vadisi Pusu’da Gerçekte Kim Kimdir?

 

Kurtlar Vadisi Pusudaki Karakterler Gerçekte Kimleri İşaret Ediyor ? Kurtlar Vadisi’nde kim kimi canlandırıyor?
Araştırmalarım sonucu bazı tespitlerde bulunmaya çalıştım. Hangi karakter gerçekte kiminle örtüşüyorsa bunun nedenini de karşısına yazdım.Sadece isim yazıp bırakmadım, o kişi ile örtüşen yanları da belirtilmiştir ..

Polat Alemdar: Eski dizideki icraatları doğrultusunda Abdullah Çatlı olduğu söyleniyordu.Son zamanlarda gelişen Ergenekon olaylarında Abdullah Çatlı’nın aynen Polat Alemdar gibi Ergenekon Örgütü ile bazı icraatlardan sonra karşı karşıya geldiği ortaya çıkmıştı.Bunu açıklayan eski MİT çi Mehmet Eymür .. Dizide de Polat’ı yetiştirenlerin içinde İskender’in de olduğu belirtilmişti.Yani bir şekilde hizmet etmiş,şimdi onlarla savaşıyor.

Memati: Süleyman Çakır’ın sağ koluydu.Çakır Alaaddin Çakıcı’yı canlandırıyordu.Çakıcı’nın sağ kolu Muradi Güler’dir.İsmi de Muradi’yi çağrıştırıyor.Bu doğrultuda Memati için Muradi Güler diyebiliriz ..

Abdülhey: Güneydoğudaki görevleri,Kuzey Irak’taki operasyonları göze alındığında Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu söyleniyordu. Dizide Yeşil birçok kişi ile ilişkilendirildi.

Halil İbrahim Kapar: Halil Havar.Eski dizide Halo’nun hapisten kaçışı gerçekte Halil Havar’ın kaçışının aynısıydı.İsmi de Halil Havar’ı çağrıştırıyor.

Tuncay Kantarcı: Zamanın Gümrük Bakanı Tuncay Mataracı.Kaçakçılığa göz yumak,rüşvet alıp gümrükten geçirmek suçlarından yargılandı.

Davut Tataroğlu: Medya Patronu olması dolayısıyla Aydın Doğan.

Turan Kaçgar: Bülent Eczacıbaşı.İlaç ve sağlık sektörünün patronu.

Celal Karacadağ: Rahmi Koç veya oğlu Mustafa Koç..Celal Karacadağ’ın dizide anlatılan Ergenekon Örgütüyle ilişkisi var.Gerçekte iddaanamede Rahmi Koç’un ismi de geçiyor.Ayrıca dizinin ilk bölümlerinde Sabancı suikastini işlenmiş,bu suikastte Celal Karacadağ’ın da parmağı vardı.Ergenekon sürecinde Rahmi Koç’un Sabancı suikasti sanığına yardım ettiği, suikasti önceden bildiği söyleniyor.İddianamede, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un Ergenekon Terör Örgütü üyeleriyle yaptığı görüşmeler yer alıyor.Ayrıca Mustafa Koç Ergenekon sürecinde gözaltına alınan Sinan Aygün’ü ziyaret ederek Ergenekon’a duruşunu belli etmiş,sanıklara sahip çıkmıştır.

Kudret Hazarbeyoğlu: Halit Narin olabilme ihtimali yüksek ama kesin birşey söyleyemem … Tekstil kralı.Turizm alanında ciddi yatırımları var. Dizideki karakterle örtüşüyor.

Çağrı Toros: Özdemir Sabancı…Her ikisinin ölümü de aynı.

Ahu Toros: Serra Sabancı..Özdemir Sabancı’nın kızı ..

Yalçın Bulut: Mehmet Kutman…Aydın Doğan’ın sağ kolu.POAŞ ihalesine giren Hayam Garipoğlu’na ; ‘Bu ihaleye girme, girsen de sana vermeyeceğiz.’ Dediği ortaya çıktı.Bu olay dizinin ilk bölümlerinde farklı bir şekilde canlandırılmıştı.

Yalçın Yıldız: Mehmet Ali Yalçındağ…Aydın Doğan’ın diğer güvendiği isim.

Kemal Yıldız: Murat Yalçındağ … Mehmet Ali Yalçındağ’ın kardeşi…

İnci Yıldız: Arzuhan Doğan Yalçındağ… Gerçekte dizide Yalçın Yıldız’ı canlandıran Mehmet Ali Yalçındağ ile evli. Ancak dizide kardeşi Kemal Yıldız ile evli.Senaryo gereği ufak bir değişiklik yapılmış.Özel hayatı aynen yansıtmamışlar.

İskender Büyük: Dizideki icraatları ve gerçekteki Ergenekon iddaanamesindeki yazılanlara göre Veli Küçük … Soyadlar Büyük ve Küçük’te bir çağrışım ..

Hoca: Ali Kalkancı … Ali Kalkancı ile ilgili olarak kamuoyunda ‘Ergenekon’un Hocası’ deniyordu ..

Palaska Zafer: Muzaffer Tekin ..

Avukat Cem: Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan..Saldırı dizide de işlenmişti.

Ahmet Serkan: Adil Serdar Saçan

İskender Ve Oluşumunu İnceleyen Savcı: Zekeriya Öz

20.Bölümde Öldürülen Gazeteci: Hrant Dink

Gazeteciyi Öldüren Kişi: Ogün Samast

İskender’in,Arabasını Bombalayarak Öldürttüğü Gazeteci: Uğur Mumcu

 

Cevat Akarsu: Kurtlar Vadisinde herkesin bir tarzı olduğunu düşünülürse Cevat Akarsu’nun tarzı yakarak öldürmektir. Başta İsrail olmak üzere birçok ülkenin Türkiye’deki bazı faaliyetleri için taşeron olarak kullandığı bir kişidir. İskender Büyük’ü abisinin ölümünden sorumlu tutup rest çekmiş ve intikam yeminini bir kez daha tekrar etmiştir. Polat Alemdar ve ekibinin deşifre etmiş olduğu, Gladio tarafından irtibat bürosu olarak kullanılan kitapçıya düzenlediği baskınla içeride bulunan tüm ajanları öldürmüş, tüm delilleri yok etmiş ve böylece rüştünü ispatlamıştır. Aron Feller’in adamıdır ve onun için çalışmaktadır.

74. Bölümün sonuna Memati’ye benzin dökmüştür fakat Polat’ın olay yerine gelmesiyle Memati kurtulmuş Cevat kaçmaya çalışmıştır fakat Memati Cevat’ın beynine ve vücuduna 7 kurşun sıkmış üstüne üstük bir de gömmüştür.

 

Aron Feller: Aron Feller, Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Stratejisti ve CIA (ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı) üst düzey yöneticisi. Kurtlar Vadisi Pusu dizisi karakteridir ve diziye 63. bölümde dahil olmuştur. Feller Bir nevi ABD’nin derin adamıdır. İsrail ile çok sıkı ve doğrudan ilişkileri vardır. Suikast düzenlenen ve hastanede tedavi gören Türkiye başbakanının haberi bile olmadan kolayca odasına girmiş ve işbirliği yapması için tehdit etmiştir. Başbakanın şaşırarak Senin burada ne işin var? Senin bir daha Türkiye’ye gelmemeni ABD başkanına söylemiştim; yine söylerim demesine karşılık Aron Feller Başkanı dahi aşan konular var diyerek gücünü bir anlamda göstermiştir.

Cevat Akarsu’dan intikam almak isteyen Muro’yu yakalatmış ve Muro’nun üstüne yerleştirilen bombayı uzaktan kumanda ile patlatarak hem Muro karakterinin ölmesine hem de kafedeki onlarca Türk askerinin şehit olmasına neden olmuştur. Ayrıca Cevat Akarsu da Aron Feller’in adamıydı. Davut Tataroğlu da Aron Feller’e doğrudan bağlıdır.

Dizideki Aron Feller, bir dönem CIA’ın Türkiye İstasyon Şefliği görevini yürüten ve daha sonra da Ortadoğu’dan sorumlu olan Graham Fuller’i canlandırılmıştır.

Aron Feller karakteri Osman Soykut tarafından canlandırılmıştır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık