DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.96 TL

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?

23.07.2014
69 kez görüntülendi

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?

Küresel ısınma 2000 li yıllarda gündemi oldukça meşgul eden bir konudur. Herkesin korktuğu  bu küresel ısınma nedir, küresel ısınmanın sebepleri nelerdir sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Küresel Isınma Nedir?

İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazlar ozon tabakasını inceltiyor hatta deliyor ve bunun sonucunda dünyaya ulaşan güneş ışınları daha etkili bir hal alıyor. Bu gazlar atmosfer de sera etkisi yaratıyor ve bunun sonucunda dünyadan sıcaklığın artması küresel ısınma olarak adlandırılıyor. Dünyanın yüzeyine gelen güneş ışınlarını dünya kendi yüzeyinden geri yansıtıyor. Bazı ışınlarda metan gazı, karbondioksit gibi gazların üzerine tutunuyor. Bu da dünya da sıcaklığın bu gazların artışına bağlı olarak artacağını gösteriyor. Özellikle günümüzde ağaçların kesilmesi, nüfus artışı ve tüketim alışkanlıkları nedeniyle bu gazların atmosfere salınımı günden güne artmaktadır. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 1860 yılından günümüze kadar küresel ısınma sonucunda dünyanın sıcaklığının 0.8 derece arttığı kanıtlanmıştır. Artık küresel ısınmanın geri dönüşü olmayan bir noktaya geldiği araştırmacılar  tarafından iddia ediliyor.

 Küresel Isınmanın Sebepleri Nelerdir?

Küresel ısınmanın sebepleri iki ana başlıkta toplanabilir; doğal nedenler ve yapay nedenler.

Doğal sebepler;

  • Güneşin Etkisi: Güneş’ten gelen ultraviyole ışınları aynı zamanda kimyasal reaksiyonların oluştuğu ozon tabakası üzerinde değişikliğe yol açmasından dolayı küresel ısınmayı etkilemektedir.
  • Dünya’nın Presizyon Hareketi
  • El Nino Etkisi

Yapay sebepler;

  • Fosil Yakıtlar
  • Sera gazlarıKarbondioksit (CO2), Metan (CH4), Azotoksit ve Su Buharı, Kloroflorokarbonlar (CFCs), Ozon, Smog

 


  

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık