DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Küresel Barış Seviyesi Listesi Nedir? Listede İlk 7 Ülke Hangileridir?

03.04.2014
68 kez görüntülendi

Küresel Barış Seviyesi Listesi Nedir? Listede İlk 7 Ülke Hangileridir?

Dünya genelinde yapılan araştırmalar şüphesiz ki ülkelerin gelecek planlaması açısından önemlidir. Bütçe planlamalarını, nereye ne kadar pay biçmeleri gerektiği hakkında yardımcı olur, dünya sıralamalarında yerimizi bilmemiz. Peki konu barış, refah, huzur olduğunda acaba sıralama nasıl hiç merak ettiniz mi? 

2007′den bu yana her yıl IEP (Ekonomi ve Barış Enstitüsü – Institute for Economics and Peace) tarafından yapılan Küresel Barış Endeksi araştırmalarında bir çok parametre değerlendiriliyor.

Her yıl bir önceki yıl için yapılan değerlendirme çalışmasında bu yıl (2013 yılı için) 162 ülke incelendi.Türkiye beklenildiği üzere sonlarda yer alarak 162 ülke arasında 134. oldu. Dünya gittikçe zalimleşiyor gibi görünse de Küresel barış seviyesi listesine bakın hangi ülkeler girmiş?

world-peace

1. Danimarka

22 ayrı parametrenin değerlendirildiği küresel barış endeksi (Global Peace Index) çalışmasında Danimarka, dünyanın barış seviyesi en yüksek ülkesi olarak listenin en başında bulunuyor. Güvenlik anlamında da dünyanın en güvenli ülkesi olarak gösteriliyor. Başkent Kopenhag, 2. Dünya Savaşı’nda Nazilerin işgali altındayken bile bu işgale karşı koymamış. Burada yaşayan insanların birincil önceliği ekonomik meseleler. Askeri, politik ve siyasal konular Danimarkalılar için düşük öncelikli konular olarak değerlendiriliyor. Danimarka halkı dost, yardımsever ve şeffaf tavırları ile tanınmakta.

2. Norveç

Küresel barış endeksi listesinin birinciliğine oynayan diğer aday ise Norveç. Özellikle insan hakları ve gelişimi konusunda dünyanın en yüksek seviyede bulunan ülkesi. Hükümetlerin birinci önceliğinin barış seviyesini yukarıda tutmak olması Norveç’i bu alanda hep üst sıralarda tutacak gibi duruyor.

3. Singapur

1965 yılında ilan ettiği bağımsızlığından bu yana Singapur, sosyal, ekonomik ve politik alanlara odaklanmış durumda. Özellikle tüm ülkeler ile ilişkilerini samimi bir şekilde sürdürme konusunda dış ilişkilerde ünleri mevcut. Birleşmiş Milletler ile yakın çalışmalarında harcadığı efor bir çok ülke tarafından da takdirle karşılanıyor. Aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütü’nün de vazgeçilmez bir parçası. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Singapur, barış seviyesi olarak listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Suç işleme oranı da bir hayli düşük.

4. Slovenya

Güzellikleriyle meşhur Slovenia Avrupa kıtasının en güzel ülkelerinden biri. İç güvenlikle ilgili olarak Birleşmiş Millet’lerden en az fonu kullanan ülkelerin başında gelen Slovenya, polis ve güvenlik elemanı, işlenen suç, ülke içi yaşanan protesto, iç ve dış çatışma sayıları göz önüne alındığında Avrupa’nın en barışçıl ülkesi olarak göze çarpıyor. Öte yandan Maribor ve Ljubljana şehirleri turistik açıdan kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

5. İsveç

En güzel İskandinav ülkelerinden biri olan İsveç, Avrupa’nın en kuzey ucunda bulunuyor. Her ne kadar Avrupa’nın en büyük silah ihracatçılardan biri olsa da, ülkede suç işlenme oranı çok çok düşük. Yılda ortalama 9 bin hırsızlık vakası yaşanıyor. Bu rakam bir ülke için çok düşük bir rakam. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde bu rakamın 350 bin olduğu düşünülünce! Küresel barış endeksi listesine göre İsveç, silah ticareti konusundaki kötü ününe rağmen barış seviyesi en yüksek ülkeler arasında gösteriliyor. Aynı zamanda İsveç, son 200 yıldır topraklarına hiç savaş görmemiş.

6. İzlanda

Bir başka kuzey ülkesi İzlanda, küresel barış endeksi liginin üst sıralarında yer alıyor. Jeopolitik konumunun da avantajını kullanarak dünyanın yaşadığı çatışmalardan uzak durabilen İzlanda, turizm anlamında da tam bir cennet. Turistler özellikle aktif volkanları ve başkent Reykjavik’te bulundan doğal ve kültürel güzellikleri görmeye geliyorlar.

7. Belçika

Küresel Barış Endeksi’ne göre Belçika Avrupa’nın ve dünyanın yaşanabilecek en huzurlu ülkelerinden biri olarak belirlendi. Avrupa’nın kalbinde bulunan bu küçük ülke başkent Brüksel’in Avrupa Birliği ve NATO’ya ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. 2008 ile 2011 arasında yaşanan krize rağmen mahkum sayısı ve suç işleme oranları oldukça düşük.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık