DOLAR: 3.69 TL
EURO: 3.91 TL

Kriptoloji Nedir? Kriptografi Uygulamaları Nelerdir?

03.09.2014
108 kez görüntülendi

Kriptoloji Nedir? Kriptografi Uygulamaları Nelerdir?

“Kriptoloji nedir? Kriptografi nedir? Kriptoloji uygulamaları nelerdir?” Kriptoloji hakkında merak ettiklerinize yazımızda ulaşabilirsiniz.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji şifre bilimi demektir. Kriptoloji bilimini Kriptografi ve Kripto-analiz diye 2 alt gruba ayırmak mümkündür. Kriptografi şifre üretme, şifreleme anlamı taşırken, kripto analiz var olan şifreyi çözmek anlamına gelir.

Kriptografi; bir bilginin istenmeyen kişilerin eline geçmesine engel olmak maksadıyla o bilgiyi anlaşılmayacak hale getirecek tekniklerin tamamıdır.

Kriptografi; gizlilik, bütünlük, kimlik denetimi ve inkar edememe gibi bilgi güvenliğini sağlayacak teknikleri içermektedir.

Kriptoanaliz; şifrelenmiş bir metinden asıl metini ortaya çıkaracak yöntemleri ifade etmektedir.

İki tür şifreleme algoritması vardır: Gizli Anahtarlı (simetrik) ve Açık Anahtarlı (asimetrik) şifrelemedir. Gizli Anahtarlı şifrelemede; şifreleme ve şifre çözmede aynı anahtar kullanılır. Günümüzde en çok kullanılan anahtarlama sistemi Gizli Anahtarlı şifre sistemi DES (Data Encryption Standard)’tir.

Açık Anahtarlı şifrelemede ise her kullanıcının şifreleme ve şifre çözme işlemlerini yapması için bir açık bir de gizli olmak üzere iki anahtarı vardır. Açık Anahtara herkes ulaşabilir. Gizli anahtarsa saklı tutulur alıcıdan başka kimse tarafından bilinmemelidir. Şifreleme açık anahtar, şifre çözümü ise gizli anahtar ile gerçekleştirilir. Günümüzde en çok kullanılan açık anahtarlı şifreleme sistemi RSA’dir.

Kriptografi Uygulamaları Nelerdir?

    • Güvenli haberleşme için kriptografi olmazsa olmazdır.
  • Kimlik denetimi ve kimlik belirlemede kriptografi kullanılır. Örneğin ATM’lerde müşterilere yönelik kimlik belirleme işlemi yapılır.
  • Son yıllarda iyice popülerleşen e-ticaret’te de kriptografi güvenli bir alışveriş için vardır.
  • Sertifika dağıtımında,
  • Uzaktan erişimde kriptografi ile güvenlik sağlanır.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kriptoloji Nedir? Kriptografi Uygulamaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık