DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Kredi Kartı İptali Nasıl Olur? Neler Gereklidir?

28.03.2014
82 kez görüntülendi

Kredi Kartı İptali Nasıl Olur? Neler Gereklidir?

Biliyoruz ki bankalar çok kolay kredi ve vadesiz hesaba limit tanımlayarak kart vermektedir ancak konu iptal ettirmek isteyince kaybetmemek adına herşeyi yapıp zorlaştırırlar. Sözü uzatmadan konuya değinmek istiyorum… Kart borcunun üstesinden gelemeyince de kartı iptal ettirmeye karar veriyoruz. Peki, kredi kartı nasıl iptal edilir?

kredi kartı iptali

  • Kredi kartı bilindiği üzere bankalardan temin edilmektedir. Dolayısıyla kredi kartını iptal ettirmek için yapılması gereken ilk şey, kartı aldığınız bankayla iletişime geçmektir. Bankayı telefonla arayabilirsiniz. Telefondaki müşteri temsilcisine kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söylediğinizde size nedenini soracaktır. Sebep size göre ne kadar geçerli olursa olsun karşınızdaki ses, sizi bu karardan vazgeçirmek için elinden geleni yapacaktır. Örneğin, “Size 100 TL hediye verelim, kullanmaya devam edin.” ya da “Kart limitinizi düşürelim.” gibi tekliflerde bulunacaklardır. Ama siz bu teklifleri de reddederseniz kartın 1 hafta içinde iptal edileceğini belirtip daha sonra da kartı kırıp atmanızı isteyecektir.
  • Kredi kartını iptal ettirmek için bankaya da gidebilirsiniz. Telefon bankacılığına güvenmeyip kredi kartınızın iptal edildiğinden emin olmayı ve bununla ilgili elinizde bir belge olmasını isterseniz banka şubesine gitmeniz daha mantıklı olacaktır. Bir dilekçeyle kredi kartı iptal ettirme talebinizi iletebilirsiniz. Bu dilekçede “……. numaralı kredi kartımın iptal edilmesini istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.” yazarak isteğinizi bankaya belirtmeniz mümkündür. Yanında da nüfus cüzdanı fotokopinizi vermeniz istenecektir. Kartın iptalinden sonra da yine kredi kartınızı kırıp atmanız istenecektir.
  • Kredi kartınızı iptal ettirmek için yapmanız gereken şeylerden biri de elbette karta olan borcunuzu kapatmaktır. Taksitle yapmış olduğunuz alışverişler de dahil olmak üzere tüm borç kapatılmalıdır. Örneğin, 5 taksitle 1000 TL’lik bir alışveriş yaptınız. Kartı iptal ettirdiğiniz zaman banka bu meblağın tamamını ödemenizi talep edecektir. Ödemenin tamamını yapmadığınız takdirde kredi kartınızı iptal ettirmeniz mümkün olmayacaktır.

Yukarıda bahsedilenlerden de anlaşılacağı üzere aslında kredi kartınızı iptal ettirmek çok zor bir işlem değildir. Eh, bu konuda banka görevlileri ısrarlarıyla bizi terletse de eninde sonunda kartı iptal ettirip ettirmemek bizim elimizde. Kartın iptal başvurusunu yaptıktan sonra 7 gün içinde kartınızın iptal edilmesi gerekmektedir. Eğer kartınız 7 gün sonra hala kullanılabilir görünüyorsa bu noktada banka şubesiyle tekrar iletişime geçebilirsiniz, hatta hukuki yollardan hakkınızı aramanız da mümkündür.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık