DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Kozmopolitanizm Nedir?

24.07.2014
137 kez görüntülendi

Kozmopolitanizm Nedir?

“Kozmopolitanizm nedir? Kozmopolit kime denir? Kozmopolitanlık nedir?” sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız yazımıza göz gezdirin.

Kozmopolitanizm Nedir?

Kozmopolitanizm, kişinin insanlık denilen büyük topluluğa ait olduğunu, yerel bağlılık yerine evrensel bağlılığın benimsendiği, evrensel fikirlerin temel alındığı, dünyanın genelinin vatan olarak alındığı genellikle bu görüşlerle ilgili etiksel, sosyolojik ve siyasi disiplinlerin tanımlanmasında kullanılan bir kavramdır.

Bu düşünceleri benimseyen kişiler de kozmopolit veya kozmopolitan olarak isimlendirilir.

Kozmopolitanizm farklılıkları kapsar, birliği savunur.  İnsanlığın birliğini, farklılıkların hoş karşılanmasını, tüm insanların aynı toplumun bir parçası olduğu düşüncesini, bireysel kimliğin oluşumuna değişik kültürlerin katkı sağlamasını ve insanların birlikte yaşama arzusunu kapsar. Kozmopolitanizm dünya toplumunu hedefler; dünya toplumu yaşama imkanları ve toplumsal etkileşim ağı sayesinde bütünleşmiş, birlik olmuş insanlığı belirtmektedir.

Tarihin ilk kozmopolit kişiliği ‘ben dünya vatandaşıyım’ cümlesini ilk kuran Sinoplu Diyojen’dir. Diyojen sınırlayıcı yerel örf, adet ve uygulamalara sıkı sıkıya bağlı kalmayı reddederdi. Günümüzün pozitif nitelikteki kozmopolitanizminin iki ayrı düşünsel ayağı vardır. Diyojen’in negatif özellik içeren kozmopolitanlığının aksine stoacılara göre bir kişinin dünya vatandaşı olması için yerel aidiyetlerden vazgeçmesi gerekmezdi. Bunlar hayata zenginlik ve farklılık katan şeylerdi. Stoacılar bir kişinin bu tür bağlılıklarından kaçınamayacağını düşünüyorlardı.  Stoacılara göre amaç insanın kendi benliği, ailesi, akrabaları, komşuları, ülkesinin halkları ve nihayet bütün bunları çevreleyen insanlık ailesinden oluşan bağlılık çemberlerinin yerini değiştirmek, yani en dıştaki insanlık ailesini en içteki çember kadar yakınımız kılmaktı. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kozmopolitanizm Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık