DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Koroidit Nedir? Koroidit Nasıl Tedavi Edilir?

24.07.2014
136 kez görüntülendi

Koroidit Nedir? Koroidit Nasıl Tedavi Edilir?

Koroidit ismi çok fazla duyulmayan fakat hastalığa yakalanan kişilerde oldukça sıkıntılı durumlara yol açan bir hastalıktır. Bu hastalık basit bir göz enfeksiyonu olarak görülse de görüş kaybı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Koroidit nedir, koroidit nasıl tedavi edilir gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

 

Koroidit Nedir?

Koroidit çok sık rastlanmayan enfeksiyonlu bir göz hastalığıdır. Diğer adı Posterior üveit’tir. Koroid bir göz tabakasıdır, bağ doku ve kan damarlarından oluşur. Bu tabaka çeşitli nedenlerden dolayı iltihap toplayabilir. Bu hastalığın nedenini doktorlar henüz saptayamamıştır. Fakat doktorlar koroiditin vücuttaki başka sağlık sorunlarıyla ilişkili olarak oluştuğunu düşünmektedir. Genellikle romatizmalı atar damar yanıgısı, AIDS, deri veremi ve zona hastalarında görülmektedir. Ayrıca mantar enfeksiyonları ve histoplazmoz da koroidit hastalığına neden olabilir. Gözün sürekli olarak rahatsızlanması ve sakatlanması da koroidit riskini arttıran faktörlerdendir. Bu hastalık aniden ortaya çıkabilir ve genellikle tek bir gözde oluşur. Hastalanan gözde bulanık görme, gözde ışığa karşı hassasiyet ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastalığın ilk evresinde ışık çakmaları ve dönen noktalar görülebilir.

Koroidit Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi öncelikle göz damlalarıyla başlamaktadır. Bu göz damlaları sayesinde ağrı ve şişlikler azaltılır. Eğer gözünüz çok fazla şiştiyse doktor tarafından iğne de yapılabilir. Bu hastalığın tedavisinde doktor, enfeksiyonla ilgili testler isteyebilir. Koroidit hastalığına sahip kişiler de gözdeki iltihaplanma aylar sürebilir. Hastalık sonucunda görüş kayıpları yaşanabilir.

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Koroidit Nedir? Koroidit Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık