DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kol Düğmesinin Tarihçesi Nedir?

17.08.2014
104 kez görüntülendi

Kol Düğmesinin Tarihçesi Nedir?

Geçmişten günümüze kadar gömleklerde aksesuar olarak kullanılan bir takı vardır ”kol düğmeleri”. Peki bu kol düğmeleri nereden çıkmıştır,ilk kim bulmuştur? İşte sizler için şimdi okuyacağınız yazımızda bu soruların cevaplarını hazırladık.

KOL DÜĞMESİNİN TARİHÇESİ NEDİR?

Kol düğmesi gömleklerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.Ancak her gömlekte kol düğmesi kullanmak mümkün değildir.Kol düğmelere yalnızca manşetli gömleklerde kullanılmaktadır.Bu tip gömleklerde kol düğmesinin iğnesinin geçebilmesi için küçük bir delik yer almaktadır.Kol düğmeleri bu deliklerden geçirildikten sonra arkalarındaki bağlantı yerlerinden bağlanır.

Kol düğmesinin ortaya çıkışı 16. yüzyılda yaşayan 14.Louis zamanına dayanmaktadır.Kol düğmeleri çok değerli madenlerden yapıldıkları için yapımı sırasında uygulanan işçilikte çok önemlidir.Bu düğmeler genellikle altın ve gümüşlerden yapıldığı gibi inci ve pırlantadan da yapılanlar bulunmaktadır.Kol düğmelerinin ortaya çıktığı zamanlarda onlar kullanmak insanlar arasında bir zenginlik göstergesiydi.Kol düğmesinin çeşitleri vardır bunlar,

  • Klipsli
  • Çıt çıtlı
  • Zincirli olmak üzere 3 çeşittir.

Kol düğmelerinin popülerliğinin arması 19. yüzyıla dayanmaktadır.O dönemde Fransa’da yoğun olarak üretilen manşetli gömlekler kol düğmelerine olan ilginin artmasına neden olmuştur.Amerikalıların genelde tercih ettiği kol düğmeleri ”Dumbbell” olarak isimlendirilen kol düğmeleridir.

Kol düğmelerinin gömleğin ön kısmında kalan ve görünen kısmı güzel bir motif yer alacak şekilde tasarlanır.Kol düğmelerinin çok kullanılmasının bir diğer sebebi de budur.Bu desenli yapısı sayesinde içinde birçok mesaj barındırabilmektedir.

Günümüzde birçok maddeden kol düğmesi yapılabilmektedir ve kol düğmeleri erkeklerde şıklığın ifadesi olarak kabul edilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık