DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kleptomani Nedir? Kleptomani Nasıl Tedavi Edilir?

14.05.2014
136 kez görüntülendi

Kleptomani Nedir? Kleptomani Nasıl Tedavi Edilir?

Son zamanlarda üzerinde çokça araştırma yapılan kleptomani hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir? Bu yazımızda sizlere kleptomaniyi anlattık…

Kleptomani, ekonomik sebeplere bağlı olmaksızın, kişide ortaya çıkan, başkalarına ait eşyayı elde etme hissidir.  Bunu ortaya koyan sebep, psikolojik bozukluğa bağlı olarak husule gelen, çalma içgüdüsüdür. Günümüzden yaklaşık 200 yıl önce Matthey tarafından tanımlanmıştır. Matthey’e göre kleptomani kişisel gereksinme ve parasal değere önem vermeksizin nesnelere çalmaya yönelik dürtülere karşı koyamamaktır. Çoğu vakalarda çalınan eşya, hiç bir maddi-manevi değer ihtiva etmeyen, basit bir nesnedir. Kleptomanlar aynı zamanda altta yatan ruhi bozukluğun da belirtilerini gösterebilirler veya olay sadece kleptomani olarak açığa vurulurkleptomani

 

Bazı görüşler kleptomaninin baskılara karşı reaksiyon olarak kişide ortaya çıktığını belirtmektedir. anne ve babanın yahut diğer üst güçlerin (öğretmen, gruptaki güçlü arkadaşlar, polis vb.) karşısında çocuk, kendi şahsiyet ve gücünü hırsızlıkla ispatlamaya çalışır. İlerleyen senelerde bu davranış tamamıyla yerleşir ve kişinin günlük hayatının bir parçası olur. Kovalanmak (takip edilmek), cezalandırılmak, başkalarında hayret ve dehşet uyandırmak kleptoman için oldukça mutlu ve gayeye ulaşılmış anlardır.

 

Sosyal hayat bakımından bozuk kişilerde ortaya çıkmasına rağmen kleptomani, kişinin aptal veya idrakten yoksun olduğunu ortaya koymaz. Kleptomanların çoğu oldukça zeki ve teknik kabiliyetlere sahip kişilerdir. Onlardaki marazi bozukluk, namuslu ve başkalarının haklarına saygılı bir hayatın sıkıcı olduğuna inanmaları veya bunu şuuraltına böyle yerleştirmeleridir.

 

Başarılı bir tedavi, cezalandırmalara değil sabırlı psikiyatrik araştırmalara bağlıdır. Burada en önemli faktör, altta yatan sebebi gün ışığına çıkarmak olmalıdır.

Kleptomani ve Cinsiyete Dağılımı

Yapılan araştırmalara göre kleptomani(hırsızlık hastalığı) kadınlarda daha fazla görülmektedir. Dünya üzerindeki yaşanmış olaylar sonucu elde edilen veriler analiz edildiğinde çıkan orana bakacak olursak;

KADIN    %77
ERKEK  %23

Bu oranın kadınlarda fazla olmasının birçok nedeni vardır.Kadınların daha çok psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyması bunlardan biridir. Kadınlar ruhsal yapılarından dolayı içlerine gelen bu dürtüyü uygulamaya daha uygundur. Erkekler bu durum daha çok saldırganlık yoluyla atlatılabilmektedir.Kleptomani genellikle ergenlik döneminde başlayan bir hastalıktır.

Hırsızlık hastaları genellikle çaldıkları nesneleri satın alabilecek güçtedirler. Çaldıkları nesneleri genellikle birisine hediye verir, saklar ya da gizlice yerine koyar. Hırsızlık yaparken yakalandığı taktirde üzüntü ve utanç duymaktadırlar.

Bir hırsızlık hastası gözlemlendiğinde;  kişi nesneyi çalmakta ve yakalanmaktadır. Yakalandığında üzüntü duymaktadır. Ancak serbest bırakıldığında kısa zaman sonra tekrar eşya çalmaktadır. Çaldığı zaman ise doyum sağlamaktadır.Üzüntü ve doyum arasında giden ruh hali bir türlü düzelememektedir.

Kleptomani Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi psikanaliz yolu ile gerçekleşmektedir. Geçmişte yapmış olduğu hırsızlıklar tespit edilmekte ve gösterilmektedir .Bu alışkanlığı bırakması konusunda telkinler almaktadır. Kleptomanlar hasta olduklarını kabul etmemektedir. Bu durumda aile önemli bir yere sahiptir.Hastanın güzel bir dille uyarılması ve gururu incitilmeden uzman hekime götürülmesi gerekmektedir.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kleptomani Nedir? Kleptomani Nasıl Tedavi Edilir?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık