DOLAR: 5.62 TL
EURO: 6.32 TL

KLAVYEDE 10 PARMAKLA YAZI NASIL YAZILIR? AYRINTILARI NELERDİR?

10.04.2014
242 kez görüntülendi

KLAVYEDE 10 PARMAKLA YAZI NASIL YAZILIR? AYRINTILARI NELERDİR?

Günümüz teknolojisinde el yazısı artık pek az kullanılıyor. Yazıcının bulunduğu yerlerde genelde bilgisayardan çıktı alınır. Arkadaşlarımızla bazen saatlerce internet üzerinden chat (sohbet ) yaparız. Konuşmanın ve Yazmanın yerini çoktan bilgisayar aldı. Peki bilgisayarda yazı yazarken klavyeyi doğru kullanıyor muyuz? Etkili ve hızlı yazı yazmak mümkün, bundan faydalanıyor muyuz? eğer şüpheniz varsa veya cevabınız hayır ise yazımızı okumalısınız… Bakalım neymiş bu 10 parmak klavye kullanımının püf noktaları…

 

10 parmağınızı klavye üzerinde en optimal şekilde kullanmak istiyorsanız ellerinizi ve parmaklarınızı klavyeye en uygun şekilde yerleştirmesiniz. Bunun için zaten klavyelerde iki harf belirlenmiştir. Q klavyeye göre; f harfinin üzerine sol elinizin işaret parmağının, j harfine ise sağ elinizin işaret parmağınızın gelmesi gerekmektedir. Sonra harflerde bu duruş itibariyle parmaklar arasından paylaştırılır.

Örneğin q, a, z harflerin sol serçe parmakla; w, s, x harflerine sol yüzük parmakla; e, d, c harflerine sol orta parmakla; r, f, v, t, g, b harflerine sol işaret parmağıyla; y, h, n, u, j, m harflerine sağ işaret parmağıyla, ı, k,ö harflerine sağ orta parmakla; o, l, ç harflerine sağ yüzük parmağıyla; p, ş, ğ, ü, i harflerine sağ serçe parmakla basılır. Ayrıca nokta, virgül de sağ serçe parmakla basılır.

Bu şekilde yapılan el ve parmak yerleştirmesi sonrası klavyeye bakmadan yazma çok kolaylaşacaktır. Böylece on parmak klavye kullanmayı kolaylıkla öğrenebileceksiniz.
Tabiî ki bunun bir alışma dönemi olacaktır.

On parmak programıyla çalışılması durumunda bu alışma dönemi çabuk atlatılacaktır. On parmak programı kapsamındaki derslerde önce harfler tek tek, ardından harf kümeleri, daha sonra kelimelerle alıştırmalar yapılmaktadır. Her dersteki hız ve doğru yapma barajını geçtikten sonra diğer bir derse geçerseniz düzenli ve sistemli bir şekilde on parmak yazmayı öğrenebilirsiniz. Hem de hiç stres yapmadan bunu başarmış olursunuz. Çünkü on parmak programı sizi alıştırmalarda çok çeşitli harf ve kelime gruplarıyla buna alıştıracaktır. On parmak programdaki hız ve doğruluk barajları sizi belli bir standarda kavuşturacaktır.

Artık bundan sonra klavyeye bakmadan yazmak sizin için daha kolay olacaktır. 10 parmak yazmakla hem hız kazanmış hem de yazmış olduklarınızı devamlı ekranda görmüş olacağınızdan hata payınız azalmış olacaktır. Tüm bunlar 10 parmak yazmanın püf noktalarıdır.

Böylece on parmak nasıl yazabilirim ve on parmak kullanmanın kolay yollarını on parmak yazmanın püf noktaları ile birlikte elimizden geldiğince açıklamış olduk.

 

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık