DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Nelerdir?

07.07.2014
87 kez görüntülendi

Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda özellikle annelerin aklına çok takılan kızamık nedir, kızamık belirtileri nelerdir gibi sorulara cevap vermek istedik.

Kızamık Nedir?

Kızamık hastalığı, kızamık virüsünün neden olduğu solunum yoluyla bulaşan döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır.Virüsün kuluçka dönemi 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir. Bağışıklık kazanmak için bir kez kızamık geçirmek yeterlidir. Ayrıca bağışıklık için kızamık aşısı da mevcuttur. Kızamık hastalığı özellikle hamileler ve bebekler için tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın ciddiyetiyle ilgili, özel bir hastanenin sitesinde şöyle deniyor;

Kızamık enfeksiyonu tüberküloz enfeksiyonunun tekrar aktif hale geçmesine, zatürreye, boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına, orta kulak iltihabına ve beyin iltihabına neden olabilir.

Hastalığın tedavisinde ateşin düşmesi ve  istirahat önceliklidir. Et ve süt ürünleri hastalık boyunca bolca tüketilmelidir. Ayrıca tedavi hastanın direncini arttırmak için bolca C vitamini takviyesi de yapılmalıdır. Eğer hastanın öksürüğü giderek kötüleşiyor veya balgam çıkarıyorsa hasta zatürree olmuş olabilir. Ayrıca hasta işitme zorluğu ve kulak ağrısından şikayetleniyorsa orta kulak iltihabı oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda hasta doktor kontrolünden geçmelidir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek ateş (39- 40 oC)
  • Kuru öksürük
  • Burun Akıntısı
  • Gözlerde kızarıklık
  • Koplik lekerleri
  • Ciltte döküntü

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık