DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Kireçlenme Nedir? Kireçlenme Neden Olur?

07.08.2014
102 kez görüntülendi

Kireçlenme Nedir? Kireçlenme Neden Olur?

Vücudumuzun hareketlerinin sağlanması için eklemler çok önemlidir.Ancak bazı durumlarda bu eklemler zarar görebilir ve buna bağlı olarak bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.Kireçlenmede bunlardan biridir.Bizlerde bu yazımızda sizler için kireçlenmeyi ve kireçlenmenin nedenlerini mercek altına aldık.

KİREÇLENME NEDİR?

Dejeneratif ya da osteoartit adıyla da bilinen kireçlenme toplumda hemen hemen herkeste görülen yaygın bir hastalıktır.Her yaşta ortaya çıkabileceği gibi çoğunlukla 65 yaş ve üstünde ortaya çıkar.Kireçlenmenin temelinde kemiklerin uçlarında bulunan kıkırdaktaki zedenlenme yatar.Burası kemiklerin birbirine bağlandığı ve hareket etmenin sağlandığı yerlerdir.Bu bölgeyi oluşturan kemiklerin arasındaki kıkırdak yapı zarar gördüğü zaman kemikler birbirlerine sürterler ve zarar görmeye başlarlar.Bunu sonucu olarak da eklem düzgün bir şekilde çalışamaz hale gelir.

Kemiklerin arasındaki kıkırdak yapının zedelenmesi sadece kireçlenme ile sonuçlanmayabilir.Zarar gören kemikler ya da kıkırdak parçaları eklemlerde bir takım ağrılara neden olabilir ve yine kemik uçlarında meydana gelen bozulmalar dokulara zara verebilir.

KİREÇLENME NEDEN OLUR?

GENLER

Vücutta kıkırdak oluşumundan sorumlu protein oluşturan genler tam olarak çalışmayabilir.Bu durum çok sık olmamakla birlikte bir takım insanlarda ortaya çıkabiliyor ve bu da kireçlenmelere neden oluyor.Bu durum genç yaşlarda da kireçlenme sorununun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Bunu dışında herhangi bir genetik bozukluk sebebiyle de eklemlerde ve kemiklerde bozulmalar yaşanabilir bu da kireçlenmelere yol açabilir.

KİLO

Kalçalar ve dizler vücudun toplam yükünün taşınmasından sorumludurlar.Kilolu olan kişilerde kalçalara ve dizlere binen aşırı yük burada birtakım zedelenmelere ve bunu sonucunda kireçlenmelere yol açabilmektedir.Bu yüzden aldığımız her kiloya dikkat etmeliyiz.

YANLIŞ EGZERSİZ

Sağlıklı yaşam için bir takım egzersizler yapmak çok gereklidir.Ancak kişinin kendi kafasına göre vücuduna uygun olmayan hareketleri yapması kimi zaman ona faydadan çok zarar olarak dönmektedir.Bu nedenle mümkünse egzersizler bu konuda bilgili kişiler eşliğinde yapılmalıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kireçlenme Nedir? Kireçlenme Neden Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık