DOLAR: 3.48 TL
EURO: 4.11 TL

Kerbela Olayı Nedir?

26.10.2014
318 kez görüntülendi

Kerbela Olayı Nedir?

Hepimizin zamanında okuduğu bir şekilde karşılaştığı tarihte yaşanmış çok büyük olaylar olmuştur.Peki kerbela olayını hiç duydunuz mu?Bu yazımızda bilmeyenler  yada öğrenmek isteyenler için Kerbela Olayını inceledik.

KERBELA OLAYI NEDİR?

Kerbela olayı bir diğer adıyla kerbela katliamı Müslümanlar için tarihleri boyunca yaşanan en kötü olaylardan biridir.Hz. Muhammed’in torun olan Hz.Hüseyin‘in küçük bir grubu ile, Emevi halifelerinden Yezid‘e bağlı askerler Hicri 61. Yılın 10 muharrem gününde bugünkü Irak sınırları içerisinde olan Kerbela’da karşılaşmış, içinde kadın ve çocuklarında bulunduğu Hz.Hüseyin’in grubu şehid edilmiştir.

Yezid’in Hz.Muaviye’nin ölümünden sonra halife olması Küfe halkı başta olmak üzere tüm Müslümanların tepkisini çekmiştir.Yezid’in o dönemki geleneklere uymadan halife olması Müslümanlar arasında eşitsizlikler yaşanacağının bir göstergesiydi.Bunu üzerine Hz.Ali’ye olan yakınlıkları ile bilinen Küfe halkı Hz.Hüseyin’e bir mektup yazdı ve onu Küfe’ye davet etti.Şam’ın başkent yapılması Küfe’yi ekonomik olarak derinden etkilemiş ve siyasi önemini de kaybetmesine neden olmuştu.

Hz.Hüseyin ile Emeviler arasındaki savaş Bağdat’ın biraz dışında bulunan Kerbela’da başlamıştır.Emevi ordusu önce Hz.Hüseyin’i korumaya çalışanları daha sonra da Hz.Hüseyin ile beraberindeki 72 kişiyi öldürmüştür.

Daha sonra Hz.Hüseyin ve beraberinde öldürülenlerin başları önce Küfe’ye oradan da Şam’a götürülmüştür.Şam’a götürülenler içerisinde Hz.Hüseyin’in himayesinde olan kadın ve çocuklarda vardı.Bu kadın ve çocuklar bir sene boyunca gözetim altında tutulduktan sonra serbest bırakıldılar.

Hz.Hüseyin’in öldürülmesi Yezid’in rakipsiz kalıp güçlenmesine ve Şia hareketinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.Şia Kerbela olayında sonra sadece bir mezhep olarak ortaya çıkmış daha sonra politik bir olay halini almıştır.

Kerbela olayı herkes tarafından kınanan bir olaydır.Yezide de içinde olmak üzere Kerbela katliamına sebep olan herkes lanetlenmiştir.

Hz.Hüseyin’in naaşı Kerbela halkı tarafından defnedilmiş ve daha sonra türbesi yapılmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık